Aktualności Kancelaria Porządek nabożeństw Duszpasterze Ogłoszenia Grupy Kurs przedmałżeński Głos Apostołów Sakramenty Fotogaleria Bł. Bernard Lichtenberg O Oławie / o parafii Centrum Formacji Zapowiedzi przedślubne Warto przeczytać Kontakt Wirtualny spacer

XIX Niedziela Zwykła - 2023-08-13
Data dodania: 2023-08-13

1. Dzisiaj Niedziela z Rodziną Ulmów. Gościmy s. Marię Elżbietę Szulikowską autorkę wielu pozycji o przyszłych błogosławionych. Po każdej mszy św. można nabyć książkę pt. Wiktoria Ulma - Opowieść o miłości.

2. Nabożeństwo fatimskie o godz.17.00

3. We wtorek, 15 sierpnia, przypada uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Prawdę wiary o tym, że Maryja po ziemskim życiu z ciałem i duszą została wzięta do chwały niebieskiej i wywyższona przez Boga jako Królowa, ogłosił papież Pius XII w 1950 roku. Ta proklamacja dogmatu była przypieczętowaniem starodawnej tradycji. Już w V wieku obchodzono bowiem w Kościele święto Wniebowzięcia właśnie 15 sierpnia. Msze Święte z uroczystości jak w niedzielę, nie będzie mszy św. o godz.21.00.

4. W Polsce ta uroczystość jest znana i obchodzona jako święto Matki Bożej Zielnej. Na liturgię do kościoła przynosimy bukiety ziół, kwiatów i warzyw, które zostaną tu pobłogosławione. Sam gest błogosławienia rzeczy jest okazją do wychwalania Stwórcy za wszelkie otrzymane dary. Jest także prośbą, aby błogosławiony przedmiot zawsze przypominał o Bogu i Jego dobroci, o opiece Bożej. Dlaczego właśnie w tę uroczystość w kościele błogosławimy zioła i kwiaty? Bo dziękujemy za dar pierwszych zbiorów właśnie w dniu, w którym osiąga pełnię zbawienia Maryja – Najdojrzalszy Owoc odkupionej ludzkości. Ofiarujmy Jej nasze serca i codzienny trud przybliżania się do Boga. Przecież na wzór Maryi mamy starać się być ludźmi wniebowzięcia – tymi, którzy świadomie i zdecydowanie podążają ku niebu.

 5. W tę najbliższą maryjną uroczystość tradycyjnie pamięcią sięgamy do naszej historii, aby wspominać „Cud nad Wisłą” z 1920 roku. Pamiętajmy, że zmagania o właściwe miejsce Polski wśród narodów Europy i świata ciągle jeszcze trwają. Polecajmy Królowej Polski losy naszego narodu.

6. Serdecznie zapraszamy do udziału w koncertach OŁAWSKIEGO LATA ORGANOWEGO, którego koncert inauguracyjny odbędzie sie w najbliższą środę o godzinie 19:00 w naszym kościele. Wykonawcą koncertu będzie organista Mariusz Wycisk z Akademii Muzycznej w Katowicach.

7. Pielgrzymka Żywego Różańca do Henrykowa 19 sierpnia ( sobota ) Koszt 40 zł. Zapisy w kancelarii. Zbiórka o godz.7.30 przy kościele Matki Bożej Pocieszenia.

8. Zapraszamy na pielgrzymkę i piknik integracyjny osób niepełnosprawnych ich rodzin i przyjaciół do Henrykowa 26 sierpnia - sobota. Szczegóły na plakacie.

9. Dziękujemy za ofiary i zakup cegiełek na wykonanie monstrancji św. Rodziny z liliami. Ponieważ w tym roku po raz pierwszy cała rodzina zostanie wyniesiona na ołtarze i pierwszy raz zostanie beatyfikowane dziecko jeszcze nienarodzone, zapraszamy do włączenia się w realizację tego dzieła. Ofiary na monstrancję będziemy zbierać w I-niedzielę miesiąca,  osobiście w kancelarii, w zakrystii lub poprzez konto bankowe, można także nabyć specjalną cegiełkę – osoby, wspólnoty, rodziny,...mogą na małej karteczce napisać zawierzenie, prośbę, podziękowanie…, która zostanie umieszczona we wnętrzu monstrancji w specjalnej tulejce i pozostanie tam na zawsze. Koszt takiej cegiełki wynosi 1000 zł. Wszystkich darczyńców otaczamy naszą modlitwą

 

W tym tygodniu patronujĄ nam:

Poniedziałek, 14 sierpnia – św. Maksymilian Maria Kolbe (1894-1941), franciszkański kapłan i męczennik obozu w Auschwitz, który oddał życie za współwięźnia (wspomnienie obowiązkowe).

Czwartek, 17 sierpnia – św. Jacek Odrowąż (1200-1257), prezbiter, polski dominikanin, który poświęcił się misjom w różnych częściach naszego kraju; jego życie było przepełnione czcią do Matki Bożej (wspomnienie obowiązkowe).

Piątek, 18 sierpnia – bł. Sancja Szymkowiak (1910-1942), wielkopolska serafitka, którą podczas ostatniej wojny światowej wielu ludzi nazywało „aniołem dobroci” (wspomnienie obowiązkowe).