Aktualności Kancelaria Porządek nabożeństw Duszpasterze Ogłoszenia Grupy Kurs przedmałżeński Głos Apostołów Sakramenty Fotogaleria Bł. Bernard Lichtenberg O Oławie / o parafii Centrum Formacji Zapowiedzi przedślubne Warto przeczytać Kontakt Wirtualny spacer

Przemienienie Pańskie - 2023-08-06
Data dodania: 2023-08-06

1. W dzisiejszą niedzielę przypada święto Przemienienia Pańskiego. Kościół to święto obchodzi już od VI wieku, a w Polsce znane jest od wieku XI. Akt przemienienia pozwala Apostołom i nam zrozumieć, jak mizerne i niepełne są nasze wyobrażenia o Bogu. To lekcja pokory wobec majestatu Bożej potęgi. Dziś Chrystus wzywa każdego z nas do przemiany. Obiecuje, że będziemy razem z Nim królować, jeśli tylko będziemy pamiętali o tym, co dla nas Bóg przygotował, jeśli będziemy karmili się Jego słowem i Ciałem, ufnie i wytrwale się do Niego modlili i służyli bliźnim. Przemienienie Pańskie to święto radości i nadziei, że przyjdzie czas, kiedy Pan odmieni nas wszystkich.

2. W sierpniu w szczególny sposób łączymy się z tak licznie pielgrzymującymi na Jasną Górę. Wspólnie zanosimy do Matki Bożej Królowej Polski wszystkie nasze sprawy narodowe, sprawy naszych rodzin i osobiste. Dołączmy do wszystkich pielgrzymujących duchowo, wspierając ich pielgrzymi wysiłek i łącząc się z nimi modlitewnie. Do 10 sierpnia wspólny różaniec o godz.17.30

Organizujemy autokar Pielgrzymów z dekanatu do Częstochowy. Wyjazd 10.08 (czwartek) o godz. 6.00 spod Parafii Miłosierdzia Bożego w Oławie. Pielgrzymi dołączą na ostatni etap do Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej i razem wejdą na Jasną Górę. Msza na wałach zaplanowana na godz. 14.00, potem powrót do Oławy. Koszt autokaru 60 zł. Zapisy do wtorku  telefoniczne u brata Tomka  609050080

3. W środę, 9 sierpnia, w liturgii wspominamy świętą Teresę Benedyktę od Krzyża – Edytę Stein (1891-1942), współpatronkę Europy. Urodziła się we Wrocławiu w rodzinie żydowskiej. Studiowała filozofię u Husserla we Fryburgu. Pod wpływem Maksa Schelera i lektury autobiografii Świętej Teresy z Avili, mimo protestów rodziny, przyjęła chrzest. Przetłumaczyła na język niemiecki dzieła Świętego Tomasza z Akwinu. W 1933 roku wstąpiła do karmelitanek w Kolonii. Ze względu na prześladowania hitlerowskie przeniosła się do klasztoru w Echt w Holandii. Tam aresztowana, a następnie wywieziona do obozu w Oświęcimiu, zginęła 9 sierpnia 1942 roku. Kanonizował ją Święty Jan Paweł II w 1998 roku, a w rok później ogłosił współpatronką Europy, podkreślając, że jej wyjątkowe życie i ofiara, jaką złożyła dla Chrystusa, są zadatkiem prawdziwie braterskiego społeczeństwa, niezależnie od różnic narodowych, kulturowych i religijnych.

4. W czwartek, 10 sierpnia, w kalendarzu liturgicznym przypada święto Świętego Wawrzyńca, diakona Kościoła rzymskiego, męczennika (†258). Przypuszcza się, że zginął za wiarę w Chrystusa razem z papieżem Sykstusem II tego samego dnia.

5. Pielgrzymka Żywego Różańca do Henrykowa 19 sierpnia ( sobota ) Koszt 40 zł. Zapisy w kancelarii.

6. Przyszła niedziela to niedziela z rodziną Ulmów. Spotkanie z s. Marią Elżbietą Szulikowską  autorką wielu książek o przyszłych błogosławionych.  NABOŻEŃSTWO FATIMSKIE o godz,17.00

7. Od wielu lat w naszej wspólnocie trwa całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu. Dzięki temu na początku lipca nasza parafia została zaproszona do Dzieła Gwiazd na Płaszczu Maryi, aby za wstawiennictwem Maryi Królowej Pokoju wypraszać dar pokoju pomiędzy narodami, w społeczeństwach, rodzinach i w każdym ludzkim sercu. Po Spotkaniu z panem Mariuszem Drapikowskim - artystą z Gdańska naszym pragnieniem jest wykonanie monstrancji św. Rodziny z liliami. Wstępny projekt znajduje się na banerze przy wejściu głównym do kościoła. Zapraszamy do włączenia się w realizację tego dzieła. Ofiary na monstrancję będziemy zbierać w I-niedzielę miesiąca , osobiście w kancelarii, w zakrystii lub poprzez konto bankowe, można także nabyć specjalną cegiełkę – osoby, wspólnoty, rodziny, firmy… mogą na małej karteczce napisać zawierzenie, prośbę, podziękowanie…, która zostanie umieszczona we wnętrzu monstrancji w specjalnej tulejce i pozostanie tam na zawsze. Koszt takiej cegiełki wynosi 1000 zł. Wszystkich darczyńców otaczamy naszą modlitwą.

8. Zmarli: + Maria Nowicka

W tym tygodniu patronujĄ nam:

Czwartek, 7 sierpnia – bł. Edmund Bojanowski (1814-1870), Wielkopolanin, świecki założyciel Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny; szczególnie ukochał wiejskie dzieci, chorych i ubogich (wspomnienie obowiązkowe).

Wtorek, 8 sierpnia – św. Dominik (ok. 1170-1221), prezbiter, założyciel Zakonu Kaznodziejskiego – dominikanów, który do dziś szerzy Ewangelię przez głoszenie słowa i świadectwo życia (wspomnienie obowiązkowe).

Piątek, 11 sierpnia – św. Klara (1194-1253), dziewica, która idąc za wzorem św. Franciszka, wybrała życie w ubóstwie i założyła zakon sióstr zwanych od jej imienia klaryskami (wspomnienie obowiązkowe).