Aktualności Kancelaria Porządek nabożeństw Duszpasterze Ogłoszenia Grupy Kurs przedmałżeński Głos Apostołów Sakramenty Fotogaleria Bł. Bernard Lichtenberg O Oławie / o parafii Centrum Formacji Zapowiedzi przedślubne Warto przeczytać Kontakt Wirtualny spacer
Data ostatniej modyfikacji: 2018-12-09 00:48:01
 

Kronika parafii

pw. śś. Ap. Piotra i Pawła w Oławie

Rok 2010


28 stycznia 2010 r.

W naszym kościele odbyło się przedstawienie pt. „Oskar i Pani Róża”, w wykonaniu Wrocławskiego Teatru „Arka”.

 

31 stycznia 2010 r.

W naszej świątyni odbył się uroczysty koncert zamykający Pierwsze Europejskie Spotkania Muzykujących Rodzin – Oława 2010. Honorowym gościem tej uroczystości był bp Edward Janiak, a gospodarzami ks. Janusz Gorczyca - proboszcz parafii i Marek Rostecki – dyrektor oławskiego Ośrodka Kultury.

 

Odbyło się spotkanie biskupa Edwarda Janiaka z delegacją Harcerzy Hufca ZHP w Oławie. Biskup miał okazję poznać zakres działań oławskich harcerzy. W obecności Jego Ekscelencji swoje przyrzeczenie harcerskie złożyły druhny Karolina Baran i Iza Zinkiewicz z 2 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej Wiercipięty im. Adama Mickiewicza działającej w Szkole Podstawowej Nr 1 w Oławie.

 

31 stycznia 2010 r. – 4 lutego 2010 r.

Młodzież z naszej parafii uczestniczyła w zimowisku we Wrocławiu. Grupa 17 osób, którą opiekowali się ks. Kacper Radzki i ks. Tomasz Filinowicz, to członkowie Liturgicznej Służby Ołtarza (czyli ministranci i schola). Zimowisko miało charakter rekreacyjno – rekolekcyjny.

 

7 lutego 2010 r.

Podczas uroczystej Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem ks. Krzysztofa Szuwarta uczczono 30. rocznicę śmierci ks. Franciszka Kutrowskiego.

 

17 lutego 2010 r.

Środa Popielcowa.

 

28 lutego 2010 r.

Zorganizowano zbiórkę datków na budowę kościoła w Krasnojarsku, na Syberii, w parafii o. Eugeniusza Spyrki.

 

2 marca 2010 r.

Pod patronatem parafii śś. Ap. Piotra i Pawła w Oławie i przy wsparciu lokalnych władz w Sali Rycerskiej Urzędu Miejskiego w Oławie odbył się finał V Powiatowego Konkursu Biblijnego „Biblos”. Wzięli w nim udział uczniowie sześciu gimnazjów z terenu całego powiatu oławskiego. Uczestnicy zmierzyli się z tematem cudów i przypowieści Jezusa, a także z ogólnymi wiadomościami na temat Biblii. Ponadto drużyny przygotowały współczesną wersję wybranej przypowieści w dowolnej formie. Jury, pod przewodnictwem ks. Tomasza Filinowicza, wyłoniło laureatów konkursu:

I miejsce – Izabela Kowałko, Kornelia Zawer, Anna Trafidło z Domaniowa;

II miejsce – Karol Szponar, Gabriel Koral, Gabriel Pankała z Wierzbna;

III miejsce – Agnieszka Ostojska, Barbara Zarówna, Monika Gadomska z Gimnazjum nr 3 w Oławie. 

 

8 marca 2010 r.

Gościem roboczego spotkania zespołu redakcyjnego tygodnika „Głos Apostołów” była Barbara Żywiecka, wrocławianka mieszkająca od 20 lat w Londynie. Jest przewodniczącą rady parafialnej Polskiej Misji Katolickiej w zachodniej części brytyjskiej stolicy. Funkcję tę pełni od początku istnienia wspólnoty, założonej przez ks. Janusza Gorczycę, który w latach 2006 – 2008 pracował w Londynie.

 

26 marca 2010 r.

Druga edycja Koncertów Wielkopostnych zgromadziła melomanów z Oławy, jak i z różnych stron Dolnego Śląska. W programie wieczoru znalazło się dzieło „Requiem dla mojego przyjaciela” Zbigniewa Preisnera, kompozytora światowej sławy. Do Oławy przybyła Orkiestra Filharmonii Dolnośląskiej z Jeleniej Góry, Chór „Gaudium” Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Wrocławski Chór Akademicki. Całością dyrygował Alan Urbanek. Podczas koncertu zebrano datki na rehabilitację Eweliny Stec, chorej na stwardnienie rozsiane. Patronat honorowy nad koncertem objął: abp Marian Gołębiewski – metropolita wrocławski, Marek Łapiński – marszałek Województwa Dolnośląskiego, Marek Szponar – Starosta Powiatu Oławskiego oraz Franciszek Październik – burmistrz Oławy. Współorganizatorem koncertu był Ośrodek Kultury w Oławie.

 

31 marca 2010 r.

Już po raz drugi odprawiono nabożeństwo Drogi Krzyżowej ulicami Oławy. Wzięli w niej udział kapłani i wierni z trzech parafii: śś. Ap. Piotra i Pawła, Matki Bożej Pocieszenia i Miłosierdzia Bożego. Rozpoczęła się na ul. Zacisznej, a zakończyła przy pomniku Jana Pawła II. Nad całością organizacyjnie czuwał ks. Kacper Radzki. Po Via Crucis ulicami Oławy, w progach kościoła na Placu Zamkowym została odprawiona Msza Św. w intencji beatyfikacji i kanonizacji Jana Pawła II, której przewodniczył ksiądz dziekan Stanisław Bijak. W homilii celebrant przypomniał postać Papieża Polaka. Na zakończenie Eucharystii ks. dziekan poświęcił nową figurę Chrystusa na krzyżu misyjnym przy wejściu do kościoła Piotra i Pawła, a którą ufundowały Róże Żywego Różańca. 

 

Kwiecień 2010 r.

W parafii przygotowano wypiekane baranki na stół wielkanocny z aplikacją parafialną.

 

4 kwietnia 2010 r.

Niedziela Wielkanocna Zmartwychwstania Pańskiego.

 

5 kwietnia 2010 r.

Poniedziałek Wielkanocny.

 

10 kwietnia 2010 r.

W kościele pw. śś. ap. Piotra i Pawła, o godz. 18.00, odprawiona została Msza św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Przewodniczył jej ks. Stanisław Bijak, dziekan dekanatu Oława. Kazanie wygłosił ks. Janusz Gorczyca, proboszcz naszej parafii. W kościele zgromadziła się społeczność Oławy, na czele z władzami samorządowymi.

 

11 kwietnia 2010 r.

Druga Niedziela Wielkanocna. Święto Miłosierdzia Bożego.

 

15 kwietnia 2010 r.

Przedstawiciele parafii stawili się na „Marszu Milczenia”, zorganizowanym przez wszystkie samorządy powiatu oławskiego, aby oddać hołd ofiarom katastrofy lotniczej w Smoleńsku. Marsz rozpoczął się pod Urzędem Miasta, gdzie zebrały się delegacje ze sztandarami różnych instytucji i stowarzyszeń, dzieci, młodzież i mieszkańcy powiatu. Trasa wiodła przez Rynek do Pomnika Losów Ojczyzny. Odśpiewano hymn Polski i złożono wiązanki kwiatów.  

 

17 kwietnia 2010 r.

W naszym kościele odprawiona została Msza Św. za ofiary tragicznego wypadku lotniczego z 10 kwietnia 2010 r., a także za pracowników i wolontariuszy oławskiego hospicjum. Mszę Św. poprzedził występ uczniów Gimnazjum nr 3, którzy wystawili sztukę pt. „Obudzić nadzieję”.

 

25 kwietnia 2010 r.

Hospicjum Domowe w Oławie kwestowało pod kościołami Miłosierdzia Bożego i śś. Ap. Piotra i Pawła w Oławie. Akcję aktywnie wspomogła młodzież z Gimnazjum nr 3 w Oławie, pod czujnym okiem dyrektor Małgorzaty Gancarczyk oraz Katarzyny Daleckiej. Kwesta była ostatnim akcentem związanym z tegoroczną kampanią „Pola Nadziei”. Zebrana suma, nieznacznie przekraczająca pięć i pół tysiąca złotych, była miłym zaskoczeniem dla organizatorów. Pieniądze zostały przeznaczone na potrzeby Hospicjum Domowego Caritas, w Oławie.

 

2 maja 2010 r.

Niedzielna Eucharystia o godz. 11.30 została wzbogacona pieśniami wykonywanymi przez męski chór Cantilena z Wrocławia, dyrygowany przez prof. Martę Kierską-Witczak (na co dzień dyrygującą Chórem Politechniki Wrocławskiej Consonanza). Parafianie, którzy zapragnęli przedłużenia muzycznej uczty, po Mszy św. mogli wysłuchać koncertu pieśni maryjnych i patriotycznych. Koncert zainspirowany został obchodzoną 3 maja uroczystością Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

 

8 maja 2010 r.

Odbyła się piesza pielgrzymka z Oławy do sanktuarium w Świętej Katarzynie. Pielgrzymka, pod przewodnictwem ks. Tomasza Filinowicza, naszego wikariusza, wyruszyła o godz. 9.00 spod kościoła pw. Miłosierdzia Bożego w Oławie. Na starcie pojawiło się blisko 50 osób (jedna na rowerze). Pokonanie dystansu, ok. 19 km, zajęło pielgrzymom ponad 5 godzin. Po dotarciu na miejsce odbyła się Msza św., którą odprawił Ksiądz Przewodnik. Na zakończenie zorganizowano ognisko.

 

9 maja 2010 r.

W parafii śś. Ap. Piotra i Pawła w Oławie odbyła się uroczystość I Komunii Świętej.  O godz. 10:00 po raz pierwszy w pełni uczestniczyły we Mszy Św. dzieci klas II szkół podstawowych z Oławy. 44 dziewczęta i 42 chłopców, przygotowało się do uroczystości I Komunii Św. w szkołach, pod okiem swoich katechetów. Poza przygotowaniem katechetycznym, przygotowywały się również, prawie przez cały rok, w kościele parafialnym, uczestnicząc w Mszy św. niedzielnej.

 

15 maja 2010 r.

W Kościele Świętego Krzyża we Wrocławiu z rąk metropolity wrocławskiego, abpa Mariana Gołębiewskiego, posługę ceremoniarza w zgromadzeniu liturgicznym otrzymało siedmiu młodzieńców z naszej parafii. Świeżo promowani ceremoniarze to: Paweł Beyga, Arkadiusz Januszkiewicz, Jakub Karapetian, Marcin Kłodziński, Mikołaj Piotrowski, Piotr Stasiak, Dominik Wieczorek.

 

W Częstochowie odbyło się XVI Ogólnopolskie Czuwanie Grup Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym. Przedstawiciele parafii śś. Ap. Piotra i Pawła udali się na Jasną Górę wraz z grupą osób z parafii Najświętszej Marii Panny Matki Pocieszenia oraz z wiernymi z Jelcza-Laskowic. Na program czuwania złożyły się konferencje, świadectwa, śpiew uwielbienia, Eucharystia. Przesłaniem czuwania były słowa z Listu św. Pawła do Efezjan: „Bądźcie mocni w Panu siłą Jego potęgi” (Ef 6,10).

 

23 maja 2010 r.

Podczas Mszy św. o godz. 13.00 w Uroczystość Zesłania Ducha Św. odbyły się prymicje ks. Piotra Jarosławskiego. Przy ołtarzu z ks. Piotrem stanęli m.in.: ks. prałat Waldemar Irek rektor PWT we Wrocławiu, ks. Proboszcz Janusz Gorczyca, ks. Kacper Radzki, ks. Andrzej Guźniczak. Na zakończenie Mszy św., na mocy przywileju Ojca Świętego, Neoprezbiter udzielił wszystkim błogosławieństwa papieskiego.

 

29 maja 2010 r.

Uczestnicy „Majówki 2010” udali się najpierw do Walimia, by zwiedzić sztolnie wydrążone podczas II wojny światowej przez Niemców, a następnie do Krzeszowa, słynącego z pięknej bazyliki Najświętszej Marii Panny oraz ustanowionego przy niej Mauzoleum Piastów Śląskich.

 

W pobliżu Pomnika Losów Ojczyzny oławianie posadzili dąb, jako symbol pamięci o ofiarach katastrofy pod Smoleńskiem, 10 kwietnia 2010 r. W spotkaniu wzięła udział Beata Kępa, burmistrz Oławy Franciszek Październik, a także ks. Janusz Gorczyca, który poświęcił drzewko.

 

30 maja 2010 r.

Odbyła się koncelebrowana Msza św., z okazji 25. rocznicy święceń kapłańskich ks. prof. Włodzimierza Wołyńca.

 

W naszej parafii odbyła się zbiórka datków na rzecz poszkodowanych w powodzi.

 

Czerwiec 2010 r.

Zakończono odtwarzanie dokumentacji budowlanej kościoła parafialnego.

 

11 czerwca 2010 r.

Dzięki współpracy Ośrodka Kultury w Oławie z Akademią Muzyczną im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu powstała opera pt. „Tolomeo et Alessandro lub Korona wzgardzona”. Przedstawienie dedykowane Marii Kazimierze Sobieskiej przez kompozytora Domenico Scarlatti, wykonano w teatrze pałacowym w Rzymie w 1711 r. Polska prapremiera odbyła się 11 czerwca 2010 r. o godz. 19.30 w kościele pw. śś. Apostołów Piotra i Pawła w Oławie, w ramach obchodów Święta Miasta. We współczesnej obsadzie znaleźli się dyplomanci Wydziału Wokalnego Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego, uczniowie LO im. Jana III Sobieskiego w Oławie oraz uczestnicy Studia Baletowego oławskiego Ośrodka Kultury. Orkiestrą dyrygowała prof. Helena Tomaszek - Plewa.

 

12 czerwca 2010 r.

Podczas I Dekanalnego Turnieju Piłki Nożnej – zorganizowanego przez ks. Roberta Jasika, proboszcza parafii Najświętszej Marii Panny Królowej w Nowym Otoku, a jednocześnie diecezjalnego duszpasterza sportowców - młodzież reprezentująca parafię śś. Ap. Piotra i Pawła w Oławie zajęła II miejsce.  

 

23 czerwca 2010 r.

Podczas Mszy św. o godz. 18.00. pożegnano ks. Kacpra Radzkiego, który ze względu na kontynuację studiów został przeniesiony do parafii we Wrocławiu.

 

 

27 czerwca 2010 r.

Nasza parafia zorganizowała III Festyn „Na Skale” na Stadionie Oławskiego Centrum Kultury. Gościem specjalnym była Jolanta Krysowata, dziennikarka Radia Wrocław, która poprowadziła aukcję. Swoim występem festyn uświetniły: Zespół Trebunie Tutki, orkiestra dęta z Domaniowa, ks. Paweł Szerlowski oraz parafialne zespoły muzyczne. W programie znalazły się zabawy rodzinne, atrakcje dla dzieci, loteria fantowa (nagrodą główną była pielgrzymka do Włoch), bufet. Były pokazy motocyklistów, mecz piłki nożnej księża – Straż Miejska, zawody strzeleckie i wiele innych zabaw.

 

Pożegnanie ks. Mariana Gamrota, rezydenta, który przez 6 lat pełnił posługę w naszej parafii.

 

Ks. Mariusz Szypa rozpoczął posługę w parafii śś. Ap. Piotra i Pawła jako wikariusz. Ks. Mariusz zastąpił ks. K. Radzkiego.

 

29 czerwca 2010 r.

W naszym kościele odbył się odpust parafialny. Licznie przybyli parafianie i goście. Wśród nich znalazł się ks. Robert Szwabowicz, kapłan pochodzący z Oławy. Podczas uroczystej Eucharystii homilię wygłosił o. Andrzej Łukawski SSCC – prowincjał polskich sercanów. Po Mszy św. odbyła się procesja z Najświętszym Sakramentem.

 

Sierpień 2010 r.

Po raz 30. z Wrocławia wyruszyła piesza pielgrzymka na Jasną Górę. Jej hasło brzmiało: „Bądźmy świadkami miłości”. Patronem liczącej ok. 150 osób oławskiej grupy czwartej był św. Stanisław Kostka. Pielgrzymom towarzyszyło dwóch kapłanów: ks. Tomasz Filinowicz z naszej parafii oraz ks. Jarosław Czapliński z parafii Bożego Miłosierdzia.

 

 

27 sierpnia 2010 r.

Przekazano dary dla powodzian z Bogatyni, zebrane od ponad 300 osób z naszej parafii.

 

Wrzesień 2010 r.

Nowym rezydentem w naszej parafii został ks. Jan Głuszczak, były proboszcz z Osieka.

 

2 września 2010 r.

W pierwszy czwartek miesiąca o godz. 18.00 w naszym kościele została odprawiona uroczysta Msza św. koncelebrowana w intencji powołań kapłańskich i zakonnych. Głównym celebransem był rektor Metropolitalnego Seminarium Duchownego we Wrocławiu ks. dr Adam Łuźniak.  

 

5 września 2010 r.

Praktykę w naszej parafii rozpoczął diakon Paweł Kucia.

 

8 września 2010 r.

W naszym kościele zagościł 45. dolnośląski festiwal Wratislavia Cantans. Podczas koncertu mieszkańcy miasta mogli usłyszeć dziesięć zabytków muzyki sakralnej w wykonaniu zespołu wokalnego śpiewającego a cappella, który nosi nazwę Affabre Concinui – The Polish Chamber Singers. Jego korzenie sięgają dwóch poznańskich chórów chłopięco-męskich Stefana Stuligrosza i Jerzego Kurczewskiego. Artyści doskonale zaprezentowali kompozycje światowej sławy klasyków renesansowej polifonii, jak choćby Missa Papae Marcelli Giovanniego Pierluigi da Palestriny, czy Ego sum pastor bonus, Wacława z Szamotuł. W skład sekstetu wchodzą: Robert Hylla – kontratenor, Leszek Marciniak – kontratenor, Przemysław Czekała – tenor, Piotr Lewandowski – baryton a zarazem kierownik artystyczny, Piotr Dziurla – bas, Artur Hoffmann – bas. Gościnnie wystąpił szesnastoletni Jędrzej Suchan – kontratenor,  reprezentant młodzieżowych środowisk Poznania.

 

12 września 2010 r.

Upłynął drugi rok posługi w parafii śś. Ap. Piotra i Pawła w Oławie proboszcza ks. Janusza Gorczycy.

 

Rok od pierwszego ukazania się informatora parafialnego „Głos Apostołów”.

 

Odpust w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Starym Górniku. Odpustową sumę sprawował ks. Janusz Gorczyca, wraz z wikariuszami: ks. Tomaszem Filinowiczem, ks. Mariuszem Szypą i ks. Sebastianem Kowalskim – opiekunem tej filialnej wspólnoty. Odpustowe kazanie wygłosił dk. Paweł Kucia.

 

17-18 września 2010 r.

Na Jasnej Górze odbyło się całonocne czuwanie modlitewne archidiecezji wrocławskiej przy obrazie Matki Boskiej Częstochowskiej. Upłynęło ono pod hasłem: „Z Maryją poznajemy Pismo Święte”. Swoją obecnością modlitewny czas uświetnili: kard. Henryk Gulbinowicz, abp Marian Gołębiewski, bp Edward Janiak. Naszą parafię reprezentowało ok. 50 pielgrzymów z ks. Proboszczem na czele.

 

18 września 2010 r.

Odbyło się spotkanie „oławskiej czwóreczki”, która w sierpniu pielgrzymowała pieszo do stóp Czarnej Madonny. Zorganizowano mini pielgrzymkę do sanktuarium w Nowym Otoku, w której uczestniczyło ok. 80 osób. Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. o godz. 17.00. Homilię wygłosił ks. Robert Szwabowicz. Podczas Eucharystii ks. Tomasz Filinowicz pobłogosławił nową flagę Grupy IV ”Oławskiej” z wizerunkiem św. Stanisława Kostki – patrona młodzieży.

 

30 września 2010 r.

Kolejny tysiąc kwiatów został zasadzony na jednej z rabat oławskiego Rynku za sprawą Hospicjum Domowego w Oławie, które włączyło się po raz drugi w ogólnopolską kampanię „Pola Nadziei”.

 

Październik 2010 r.

Zakończono remont kapitalny pierwszego z mieszkań księży w domu parafialnym.

Rozpoczęto prace przy termomodernizacji domu parafialnego.

 

3 października 2010 r.

Po Mszy św. odprawianej o godz. 11.30, po raz pierwszy zorganizowano kawiarenkę, w sali głównej domu parafialnego. Można było skorzystać z ofert barku, z przemiłą obsługą: napić się herbaty, kawy lub zjeść ciasto domowego wypieku, a przy tym nawiązać nowe znajomości i poplotkować. Przy kawiarence działała też agenda książkowa, gdzie za niewielką cenę można było nabyć wiele ciekawych pozycji książkowych. Natomiast dzieci mogły rysować wizerunek św. Franciszka z Asyżu lub budynek kościoła na Placu Zamkowym. Pomysłodawcą inicjatywy był ks. Proboszcz, Janusz Gorczyca.

 

Uczestnicy Mszy św. o godz. 10.00, 11.30 i 13.00 wyszli ze świątyni niezwykle ubogaceni, a to za sprawą Chóru Ośrodka Kultury prowadzonego przez dyrygent Barbarę Szarejko. Niezwykłe dla ucha, gospelowe brzmienie wprawiło modlących się w podniosły, a zarazem radosny nastrój.

 

Pod adresem www.petrus.olawa.pl utworzona została strona internetowa naszej parafii.

 

6 – 13 października 2010 r.

Dwadzieścia dziewięć osób wzięło udział w pielgrzymce do Ziemi Świętej zorganizowanej przez parafię pw. śś. Ap. Piotra i Pawła w Oławie. Jej duchowym opiekunem był ks. Janusz Gorczyca. Kapłańską pomocą służył też ks. Eugeniusz Spyrka, klaretyn, na co dzień pracujący na Syberii.

 

7 października 2010 r.

W uroczystość Matki Bożej Królowej Różańca Świętego odprawiono uroczystą Mszę św. koncelebrowaną o umiłowanie Eucharystii, o liczne i święte powołania do wyłącznej służby Panu Bogu oraz w intencji parafii z prośbą o Boże błogosławieństwo dla wszystkich rodzin. Mszę św. odprawili: ks. prof. Waldemar Irek, o. Leszek Golczyński, ks. Tomasz Filinowicz oraz ks. Mateusz Szypa.

 

9 października 2010 r.

Członkowie Liturgicznej Służby Ołtarza wraz z ks. Mateuszem Szypą udali się na wycieczkę do Wrocławia. Pierwszym celem wyprawy był pokaz filmu „Śluby panieńskie” w reżyserii Filipa Bajona, następnie wrocławski Rynek i deptak na ul. Świdnickiej. Wyjazd miał na celu bliższe poznanie się wspólnoty LSO.

 

10 października 2010 r.

Podczas każdej Mszy św. w parafii śś. Ap. Piotra i Pawła siostry boromeuszki – Dorota Baron i Ewa Jędrzejak dzieliły się trudną powojenną historią swojego zakonu oraz planami stworzenia żywego pomnika Jana Pawła II. Po Mszach św. zbierały pieniądze na ten cel, czyli odnowę Zakładu Opiekuńczo Leczniczego przy ul. Rydygiera we Wrocławiu.

 

15 października 2010 r.

Ponad 150 maturzystów z LO Nr 1 im. Jana III Sobieskiego w Oławie udało się wraz z wychowawcami do Częstochowy, by tam, przed Najświętszym Obrazem Matki Bożej, złożyć intencje o pomyślnie zdaną maturę i otrzymanie wszystkich potrzebnych łask na progu swojej dorosłości. Organizatorem oraz głównym opiekunem pielgrzymki był dr Piotr Wróbel, natomiast ks. Mariuszowi Szypie powierzono opiekę duchową.

 

16 października 2010 r.

Odbyła się Piesza Wrocławska Pielgrzymka do grobu św. Jadwigi w Trzebnicy. Wśród pątników była też pokaźna grupa z Oławy i okolic – w sumie ok. 300 osób, co bardzo ucieszyło przewodnika ks. Tomasza Filinowicza. Hasło pielgrzymki brzmiało: „Głupstwo Krzyża”.

 

Listopad 2010 r.

Po raz trzeci złożono wniosek do Ministerstwa Kultury o dofinansowanie remontu dachu kościoła. Założono cyfrowy ekran w nawie głównej Kościoła parafialnego i monitory na chórze, do wyświetlania pieśni podczas liturgii.

 

1 listopada 2010 r.

Na Starym Cmentarzu o godz. 14.00 rozpoczęła się Msza św. za zmarłych koncelebrowana przez księży z parafii śś. Ap. Piotra i Pawła oraz NMP Matki Pocieszenia. Przewodniczył jej ks. Janusz Gorczyca, a kazanie wygłosił ks. Tomasz Filinowicz.

 

7 listopada 2010 r.

Odbyło się spotkanie formacyjne w ramach dni skupienia Wrocławskiego Ogniska Świętej Rodziny. Temat przewodni konferencji dla małżonków dotyczył komunii z Bogiem – Trójjedynym, który nas powołał do miłości, do życia w komunii. Centralnym punktem dla uczestników dni skupienia była parafialna Msza św. o godz. 13.00, podczas której homilię wygłosił ks. dr Jarosław Szymczak, kapłan ze Wspólnoty Świętej Rodziny.

 

10 listopada 2010 r.

O godz. 9.00 odbyła się Msza św. w intencji zmarłych pacjentów oławskiego Hospicjum Domowego Caritas. Msza św. została odprawiona przez ks. Janusza Jastrzębskiego – dyrektora Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. Oprawę muzyczną zapewnili uczniowie oławskiej Szkoły Muzycznej.

 

11 listopada 2010 r.

Mszą św. o godz. 13.00 w kościele śś. Ap. Piotra i Pawła w Oławie rozpoczęły się obchody Narodowego Święta Niepodległości. W koncelebrze, obok naszych księży, uczestniczył i przewodniczył Mszy, ks. dziekan Stanisław Bijak. Homilię wygłosił ks. Janusz Gorczyca. W uroczystościach wzięło udział 20 delegacji ze sztandarami, a także przedstawiciele lokalnych władz. Po Mszy św., w towarzystwie oławskiej orkiestry, wszyscy przemaszerowali pod Pomnik Losów Ojczyzny, gdzie obejrzano program artystyczny przygotowany przez uczniów Gimnazjum nr 1. i złożono kwiaty.

 

13 – 14 listopada 2010 r.

Dzieci ze scholi dziecięcej „Apostolskie Nutki”, działającej przy naszej parafii, długi weekend listopadowy spędziły wycieczkowo i muzycznie, udając się wraz ze swoim opiekunem ks. Tomaszem Filinowiczem, do Dobroszyc na XII Przegląd Piosenki Religijnej „Cecyliada 2010”. Mottem przewodnim przeglądu były słowa: „Radujcie się w Panu i cieszcie się, sprawiedliwi”.

 

17 listopada 2010 r.

Po roku przerwy w naszej parafii rozpoczęły się przygotowania do sakramentu bierzmowania, przenosząc udzielenie tego sakramentu na pierwszą klasę szkoły średniej. Do przygotowań wykorzystano metodę rekolekcji ewangelizacyjnych Alfa.

 

1 grudnia 2010 r.

W Oławie zorganizowano obchody 135. rocznicy urodzin bł. Bernarda Lichtenberga, niemieckiego kapłana katolickiego zamęczonego na śmierć przez hitlerowców w 1943 r. W ramach uroczystości można było uczestniczyć w:

·      sesji historycznej poświęconej ks. Lichtenbergowi, zorganizowanej w Sali Rycerskiej Urzędu Miejskiego w Oławie. Patronat nad nią objął Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu przy osobistym zaangażowaniu Rektora – ks. prof. dra hab. Waldemara Irka. Sesję poprowadził dr Piotr Wróbel, który przypomniał postać Błogosławionego Oławianina. Prelegenci podczas wystąpień wygłosili następujące referaty: ks. prof. dr hab. Waldemar Irek „Bernard Lichtenberg wobec faszyzmu, jako błędu antropologicznego – nauczyciel na nasze czasy”, ks. prof. dr hab. Józef Swastek z PWT „Bernard Lichttenberg – od Oławy po Berlin” oraz prof. dr hab. Krystian Matwijowski z Uniwersytetu Wrocławskiego „Bernard Lichtenberg – przesłanie na dzisiejsze czasy”. Uroczystą sesję zakończył ks. Janusz Gorczyca, inicjator całego jubileuszowego przedsięwzięcia.

·      Mszy św. koncelebrowanej pod przewodnictwem abpa Mariana Gołębiewskiego.

·      Koncercie pt. „Wierni prawdzie” pod dyrekcją Alana Urbanka w wykonaniu Chóru Uniwersytetu Wrocławskiego „Gaudium” i Orkiestry Symfonicznej Uniwersytetu w Halle. Podczas koncertu można było usłyszeć Symfonię nr 2 op. 52 „Lobgesang”, Felixa Mondelssohna-Bartholdy’ego.

 

5 grudnia 2010 r.

W oczekiwaniu na przyjazd św. Mikołaja, w kościele śś. Ap. Piotra i Pawła w Oławie miał miejsce koncert zespołu „Arka Noego”. Następnie do dzieci przybył gość specjalny – bp Edward Janiak, który zaprosił wszystkich do wspólnej modlitwy w intencji dzieci z domów dziecka. Po jego błogosławieństwie wszystkie dzieci wybiegły radośnie z kościoła, aby przywitać samego św. Mikołaja, który przybył na swoim poduszkowcu. Mikołaj podarował dzieciom prezenty.

 

11 grudnia 2010 r.

Po raz drugi odbyło się spotkanie formacyjne rodzin związanych z Instytutem Świętej Rodziny w Łomiankach k. Warszawy. Tym razem pod hasłem: „Ja sam i mój dom służyć chcemy Panu (Jaz 24,15)”. Spotkanie rozpoczęło się adoracją Najświętszego Sakramentu o godz. 10.00, a zakończyło odprawioną przez ks. Mariusza Szypę Eucharystią o godz. 16.00.

 

12 grudnia 2010 r.

Do grona Liturgicznej Służby Ołtarza zostali włączeni nowi ministranci: Kacper Wypchło, Dawid Rubin, Paweł Pawlak i Stanisław Jaśnikowski.

 

24 grudnia 2012 r.

Wigilia Bożego Narodzenia.

 

25 grudnia 2012 r. 

Uroczystość Narodzenia Pańskiego.

 

26 grudnia 2012 r.

II dzień w Oktawie Narodzenia Pańskiego Święto św. Szczepana Pierwszego Męczennika.

 

24 grudnia 2010 r. – 31 stycznia 2011 r.

Na chórze w kościele śś. Ap. Piotra i Pawła w Oławie można było obejrzeć ekspozycję ręcznie robionych szopek bożonarodzeniowych, wykonanych w ramach miejskiego konkursu na szopkę bożonarodzeniową dla szkół podstawowych i gimnazjów. Organizatorami wystawy było Gimnazjum nr 2 im. Orląt Lwowskich oraz parafia śś. Ap. Piotra i Pawła.

 

28 grudnia 2010 r.

Wyjazd młodzieży na europejskie spotkanie młodych Taize do Rotterdamu.