Aktualności Kancelaria Porządek nabożeństw Duszpasterze Ogłoszenia Grupy Kurs przedmałżeński Głos Apostołów Sakramenty Fotogaleria Bł. Bernard Lichtenberg O Oławie / o parafii Centrum Formacji Zapowiedzi przedślubne Warto przeczytać Kontakt Wirtualny spacer
Data ostatniej modyfikacji: 2015-06-15 08:08:49
Czerwiec 2015
Mieliśmy przyjemność uczestniczyć w Waszych katechezach przedmałżeńskich zakończonych 13 czerwca 2015 r. Przyznajemy, że po zderzeniu z realiami odbycia takiego kursu w naszej macierzystej Parafii we Wrocławiu byliśmy pełni obaw i wątpliwości.
Kurs w Oławie okazał się niezwykle pozytywnym doświadczeniem zarówno pod względem organizacji jak i przekazanej wiedzy. Wykłady i prezentacje prowadzone w sposób bardzo dynamiczny i kontaktowy. Doskonały dobór prowadzących i tematów. Miła rodzinna atmosfera. Perfekcyjna organizacja pod względem logistyki, świetny system przekazywania i odbioru dokumentów. Parafia idzie z duchem czasu. Momentami szczerze żałujemy, że to tylko trzy spotkania. Polecamy kurs w Parafii wszystkim potencjalnym małżonkom, których znamy. Bardzo dziękujemy. Asia i Tomek.
 
Luty 2014
Ogromna szkoda, że tak szybko zakończył się kurs przedmałżeński. Ja i mój narzeczony byliśmy bardzo zadowoleni  z możliwości nauczenia się, posłuchania wielu ciekawych, interesujących i przydatnych do życia rzeczy. Było zabawnie, z humorem, ale również pouczająco. Najbardziej niesamowite było to jak wiele par pragnie wstąpić w związek małżeński z ukochaną osobą, byliśmy bardzo zdziwieni, że kościół jest pełen par. To bardzo miłe uczucie. Bardzo dziękujemy i pozdrawiamy. Monika i Sławek
 
Kwiecień 2013
„Szkoda"...  – to jedyne co przyszło do głowy mnie i mojemu narzeczonemu po zakończeniu ostatniego spotkania! - Szkoda, że już koniec. Spodziewaliśmy się grzmotów z ambony, a było bardzo przyjemnie! Wszystkie wykłady nawet te dotyczące najtrudniejszych tematów były przeprowadzone w bardzo przystępny sposób. Bardzo trafiały do nas słowa osób świeckich, którzy mają już rodziny i słowa popierali swoim doświadczeniem życiowym. Ale najlepszy dla nas był wykład na ostatnim spotkaniu, prowadzony przez Ks. Proboszcza! Przepraszam, za bardzo kolokwialne słowo, ale Ks. Janusz po prostu wymiata! Nigdy wcześniej nie spotkaliśmy kapłana, który w tak pozytywny sposób zaraża  wiarą i tym, że "nie wstydzi się Jezusa!" Dziękujemy i będziemy polecać wszystkim znajomym narzeczonym, tak jak nasi znajomi polecili nam! Marta i Dawid
 
Luty 2013
Przede wszystkkim uderzające było to że na spotkania przychodziło tak dużo par, myśleliśmy, że będzie nas garstka a tu się okazało że zabrakło miejsc siedzących :) bardzo nam się podobało to że tak dużo mówiono o aborcji i o dzieciach :) Sami jesteśmy rodzicami 5 miesięcznego szkraba i jest on dla nas największym darem jaki dostaliśmy od Pana Boga, codziennie za niego dziękujemy i modlimy się o zdrowie dla niego i dla nas abyśmy mogli go wychować na mądrego i dobrego człowieka :) Dla mnie osobiście macierzyństwo jest wyzwaniem ogromnym, ja sama straciłam mamę gdy miałam 5 lat, mój brat miał 6 a siostra dopiero się urodziła, ponieważ mama zmarła przy porodzie siostry, dlatego chcę dać mojemu synkowi tyle miłości ile tylko Pan Bóg mi pozwoli. Kiedy słuchaliśmy młodych małżonków opowiadających o życiu w małżeństwie przyszło mi na myśl, żeby na spotkania zaprosić osoby które są ze sobą np. 30 lat, bo oni najlepiej mogą opowiedzieć o tym jak to zrobić żeby ze sobą tyle wytrzymać, są najlepszym przykładem na udane małżeństwo :) mówcie jak najwięcej o dzieciach aby młodzi chcieli mieć dzieci i oby było ich jak najwięcej, i jeszcze więcej o aborcji aby nikt nie miał wątpliwości że dziecko jest dzieckiem od pierwszych dni poczęcia. Nigdy nie pomyślałam, że mój synek był tylko embrionem! Kiedy na niego patrzę nie wyobrażam sobie życia bez niego! Serdecznie dziękujemy jeszcze raz. Szczęść Boże!
 
17.06.12
Bardzo dziękujemy za Wasz kurs przedmałżeński. Sposób prowadzenia zajęć jest rewelacyjny. Nie spodziewaliśmy się takiej formy nauk, czyli jasnych, przejrzystych, z nutką humoru i bardzo pouczających. Pozdrawiam. Grzegorz Jaworski
 
28.03.12
Z tego, co czytamy na stronie Internetowej Waszej parafii widzimy, że nasza opinia nie będzie zbytnio odbiegała od przedmówców... Na kurs do Oławy zazwyczaj trafiają osoby chcące „szybko i bezboleśnie odbębnić” nauki, tym czasem można się mile zaskoczyć :) Na pierwsze spotkanie wybieraliśmy się ze sceptycznym nastawieniem, ale już po nim z niecierpliwością czekaliśmy na kolejne. Wykłady prowadzone przez księży, a szczególnie księdza proboszcza były genialne - aż chciało się słuchać. Ciekawym i dla nas nowym doświadczeniem były wykłady osób świeckich opowiadających o swoich małżeństwach, które również były interesujące. Najmniej interesujące okazały się wykłady pań z poradni. Podsumowując dziękujemy za mile spędzone chwile i pouczający, a za razem ciekawie poprowadzony kurs. Patrycja i Rafał
 
26.03.12
Serdecznie gratuluję księdzu proboszczowi pomysłu na realizację dobrze opracowanych kursów przedmałżeńskich, swobody wypowiedzi a przede wszystkim zdolności rozpalania iskry ciekawości w słuchaczach, nawet tych, którzy podchodzą do problemów wiary jak do elementu tradycji.
Reasumując, naszą opinię przedstawiamy w czterech punktach:

- Na kurs do Oławy przyjeżdża pół Wrocławia i ćwierć Polski, bo każdy ceni sobie czas.

- Kurs w Oławie przypomina wyjątkową okazję na portalu zakupów grupowych, której nie można przepuścić.

- Księża, zasadniczo – rewelacyjni prelegenci.

- Trochę dłużyło nam się podczas drugiego spotkania, ale to moim zdaniem zależy od wykładowcy i nie miało znaczenia na całościową ocenę kursów.
Serdecznie dziękujemy za nauki i pozdrawiamy. Adrian i Gosia
 
22.03.12
Zacznę może od tego, iż bardzo bałam się tych spotkań - nastawiłam się na nudne, monotonne, grzmienie z ambony, i na górnolotne wykłady przedstawione językiem Biblii. A tu niespodzianka! - okazuje się, że można przedstawić najważniejsze rzeczy krótko lecz treściwie, trochę z przymrużeniem oka, na "chłopski rozum", a tym samym zaciekawiając przyszłych małżonków. Byłam oczarowana! Teraz wszystkim będę polecać nauki w Oławie. Żałuję tylko, iż takich Księży jak w Oławie nie ma u mnie w miejscowości, ani u mojego narzeczonego - na pewno dzięki takiemu prowadzeniu Mszy, jak i dzięki takiemu podejściu dużo osób, które odeszły od Kościoła - z chęcią by do niego powróciło, by posłuchać sensownych kazań.
Jedyny minus dla świeckich wykładowców - niestety za bardzo skupiali się na wiedzy teoretycznej - można by powiedzieć, że czułam jakby sami nie znali praktyki, natomiast księża wręcz przeciwnie - wypowiadając się bardziej życiowo na wszystkie tematy niż osoby świeckie :)
Dziękuję w szczególności proboszczowi parafii - który swoim podejściem, na nowo ożywił we mnie wiarę. Magdalena i Arkadiusz.
 
15.03.12
Tak, jak wybrzmiało to na początku kursu – liczy się jakość, a nie ilość. Dziękujemy za kurs przedmałżeński w Oławie, który prowadzony był bardzo konkretnie i na temat. Ciekawe wykłady księży i bardzo dobry wykład - naprotechnologia zamiast in vitro, w naszym odczuciu najbardziej potrzebny, bo też i temat ogólnie jest mało jeszcze znany i na pewno wiele osób usłyszało o tym pierwszy raz. Może w niektórych momentach odrobinę za dużo takiej książkowej wiedzy (np. o środkach antykoncepcyjnych - chyba dobrze byłoby bardziej przedstawić praktyczne działania antykoncepcji, która ma swój wpływ na relację między małżonkami). Kurs na bardzo dobrym poziomie, zdaje się, że w każdym kolejnym będzie chciało uczestniczyć więcej osób, bo wieść się niesie:) Dziękujemy, Marysia i Krzysiek.
 
14.03.12
Na wstępie chcielibyśmy podziękować za bardzo udane naszym zdaniem nauki. Zasięgając opinii innych par nie mieliśmy dużych wymagań, co do tego typu kursów. Okazało się to nieprawdą, bo kurs w Oławie bardzo pozytywnie nas zaskoczył. Wiele treści zostało przedstawionych obrazowo, w bardzo przystępny sposób, jak na przykład istota sakramentu małżeństwa, czy zaangażowanie rodziny w życie wspólnoty kościelnej. Znakomitym pomysłem było też zaproszenie ludzi świeckich na nauki. Treści tych nauk dały na pewno do myślenia i zostaną na długo zapamiętane. Dziękujemy. Circu G.
 
13.03.12
jesteśmy bardzo mile zaskoczeni treścią i formą prowadzenia prelekcji, poruszane tematy były przedstawione w ciekawy i humorystyczny sposób, szczególnie te prowadzone przez Księży. Cieszymy się, że skorzystaliśmy właśnie z tego kursu. Dziękujemy i pozdrawiamy Kasia i Artur
 
13.03.12
Chciałabym złożyć wielkie podziękowania za możliwość uczestnictwa w weekendowych naukach przedmałżeńskich w parafiip.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Oławie. Było naprawdę super, zwięźle, z humorem, w pełni refleksyjnie i na temat. To wspaniale, że ksiądz proboszcz wychodzi na przeciw młodym, zabieganym  ludziom, którym w inne dni tygodnia, pomimo szczerych chęci, trudno byłoby wyrwać się od codziennych obowiązków, aby zdążyć na nauki przedmałżeńskie. Będę polecać wraz z narzeczonym nauki przedmałżeńskie w tej parafii wszystkim moim znajomym. Jeszcze raz z głębi serca DZIĘKUJEMY! Z poważaniem i serdecznymi pozdrowieniami  Magdalena i Przemysław
 
12.03.2012
Fenomenem kursu w Oławie jest to, że ludzie tam jadą, żeby było szybciej, a później żałują, że już się skończyło... Mieszkałam w różnych miastach i chodzę regularnie do kościoła. Niestety niemal zawsze na kazaniach wyłączam się, gdyż są po prostu nudne. Tutaj zamiast tej całej powagi i często wręcz nadęcia, wychodzi normalny ksiądz i mówi tak, że łza w oku się kręci i długo jeszcze po powrocie do domu słyszy się te słowa.
Mam trochę uwag do niektórych wykładowców, zwłaszcza świeckich, którzy mówili pryncypialnie i książkowo, ale pomimo to jestem bardzo zadowolona z kursu. Gdyby w Kościele było więcej takich ludzi nie mielibyśmy takiego kryzysu wiary!
Rozmawialiśmy z narzeczonym, że żaden wystrój kościoła, suknia, cała oprawa nie udoskonali tej ważnej uroczystości tak, jakby to sprawiło kazanie, jakie na przykład usłyszeliśmy w Oławie. O rewelacyjnym śpiewie Pana organisty też warto napomknąć. Dziękuje i pozdrawiam. Paulina.
 
12.03.2012
Zanim przystąpiliśmy do nauk, nasze nastawienie było dość sceptyczne, bo, jak mówi się powszechnie, „ co ksiądz może wiedzieć o życiu w małżeństwie". Jednak już po pierwszym spotkaniu nasza opinia zmieniła się radykalnie. Wykłady, które przeprowadzali księża były bardzo ciekawe, rzeczowe i łatwo wpadające w ucho, co przyczyniło się do tego, że dużo zapamiętaliśmy ( i na długo zapamiętamy). Mniej ciekawe okazały się niektóre prelekcje osób świeckich, ale ogólne nasze wrażenia są pozytywne. Dziękujemy. Ewelina i Wojtek
 
11.03.2012
Jesteśmy bardzo zadowoleni z kursu przedmałżeńskiego, w którym braliśmy udział. Wiedza została przekazana w bardzo przystępny sposób, prowadzący bez zbędnego patosu i pouczania przedstawili najważniejsze zagadnienia. Sympatyczna atmosfera i dobry humor wykładowców były bardzo pomocne w przyswajaniu tej trudnej wiedzy o nowym etapie w życiu. Olga i Daniel
 
10.03.2012
Nam osobiście katechezy bardzo się podobały, a ściślej mówiąc przerosły nasze oczekiwania. Zewsząd słychać głosy mówiące o tym , że ktoś będzie nam nakazywał na takich naukach co robić i jak się zachowywać. Tymczasem w Oławie  nie dosyć , że usłyszeliśmy od księży i osób świeckich, prowadzących katechezy wiele cennych wskazówek i rad, pozwalających spojrzeć na siebie i założenie rodziny z innej strony, to jeszcze zostało to powiedziane bez tonu wyniosłości i narzucania czegokolwiek. Było naprawdę wesoło, miejscami można było się uśmiać do łez,  co bardzo urozmaiciło katechezy. Szczególnie podobało nam się pierwsze spotkanie gdzie płakałam ze śmiechu, a przy tym wykład dał mi sporo do myślenia. Cieszymy się , że idąc za radą znajomych, którzy już są szczęśliwym małżeństwem, a nauki również odbywali w tym kościele - zdecydowaliśmy się na udział w katechezach właśnie w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła w Oławie, bo był to bardzo dobrze spożytkowany czas. Paulina i Wojtek
 
10.03.2012
Chcielibyśmy serdecznie i z całego serca podziękować za kurs przedmałżeński. Słuchaliśmy z ogromną uwagą i zainteresowaniem, bo wszystkie spotkania były niezmiernie ciekawe. Wiele się nauczyliśmy i mamy nadzieję, że to wszystko pomoże nam zbudować szczęśliwą rodzinę opartą na solidnych podstawach. Dziękujemy wszystkim, którzy prowadzili kurs, a w szczególności księdzu proboszczowi za jego ogromne zaangażowanie z jakim do nas mówił. Z pewnością tych słów nie zapomnimy! Szczęść Boże! Ewelina i Wojtek
 
10.03.2012
Właśnie wróciliśmy z narzeczonym z ostatnich lekcji przedmałżeńskich. Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni całymi spotkaniami. Było krótko, zwięźle i na temat. Jesteśmy bardzo zadowoleni i cieszymy sie ze mogliśmy uczestniczyć w spotkaniach. Nie ukrywamy że myśleliśmy iż będzie nudno i nieciekawie, ale okazało sie zupełnie coś innego - pozytywnie i z poczuciem humoru :) Wszystko było dobrze zorganizowane bez zamieszania, zero negatywów. Jeździliśmy na spotkania aż z Wiednia, wykorzystując odwiedziny naszych rodzin.  Pozdrawiamy i dziękujemy. Karolina i Paweł