Aktualności Kancelaria Porządek nabożeństw Duszpasterze Ogłoszenia Grupy Kurs przedmałżeński Głos Apostołów Sakramenty Fotogaleria Bł. Bernard Lichtenberg O Oławie / o parafii Centrum Formacji Zapowiedzi przedślubne Warto przeczytać Kontakt Wirtualny spacer
Data ostatniej modyfikacji: 2021-09-23 08:05:04
 

Kurs Alpha 

 
Alpha jest parafialnym narzędziem ewangelizacyjnym opartym na gościnności, dzieleniu się i otwartej rozmowie. Alpha to seria spotkań wyjaśniających wiarę chrześcijańską, prowadzona zazwyczaj przez jedenaście tygodni przez świeckich liderów w imieniu parafii. Na każdym spotkaniu przyglądamy się różnym pytaniom odnośnie wiary, a celem tego jest nawiązanie rozmowy. Żadna Alpha nie wygląda tak samo, ale zasadniczo są trzy istotne elementy: posiłek, wykład i dyskusja. Alpha jest narzędziem, które wprowadza ludzi do poznania Dobrej Nowiny o Jezusie Chrystusie. Alpha jest dla każdego; ze wszystkich środowisk, ze wszystkich kontekstów, w każdym wieku. Alpha szczególnie przyciąga wielu młodych ludzi, którzy zadają pytanie: "Czy w życiu jest coś więcej?". Wszyscy mają prawo przyjąć Ewangelię. Chrześcijanie mają obowiązek głoszenia jej, nie wykluczając nikogo. Ponad 20 milionów osób doświadczyło Alpha w 112 językach w 169 krajach na całym świecie. Alpha prowadzona jest w kawiarniach, kościołach, uczelniach, domach, restauracjach, więzieniach – wszędzie, gdzie jest to tylko możliwe. Ten kurs to dobry czas na oderwanie się od codziennego pośpiechu, na refleksję i poświęcenie uwagi swojemu życiu, swoim emocjom i sprawom. 
 
Posiłek
Posiłek lub przekąski to istotna część Alpha; spożywanie posiłku razem z innymi jest świetne dla budowania wspólnoty. Spotkanie zaczyna się od wspólnego posiłku, co stwarza przestrzeń do nawiązywania znajomości.
Wykład
Po posiłku następuje krótki wykład - na żywo lub w formie video. Wykłady te, poruszają problemy związane z wiarą. Mają na celu zaangażowanie i inspirowanie do rozmowy.
 
Dyskusja
Małe grupy stwarzają okazję do wymiany myśli i pomysłów na poruszony temat oraz do budowania zaufania i przyjaźni. Rolą gospodarza jest ułatwiać dyskusję, zachęcając gości do włączenia się, z otwartością i uczciwością, ale bez krytyki czy osądzania. Grupy te często przeradzają się w małe wspólnoty chrześcijańskie w parafii.
 
W naszej parafii kurs Alpha jest organizowany dla dorosłych jak również dla młodzieży jako przygotowanie do sakramentu bierzmowania. Terminy spotkań dla młodzieży w zakładce sakramenty-bierzmowanie. Owocem dwóch edycji kursu Alpha dla dorosłych jest Wspólnota Uczniów Jezusa ,,Effatha" działająca przy parafii. 
 
Tematy spotkań:
 
 0. Czy jest w życiu coś więcej? 
 1. Kim jest Jezus?
 2. Dlaczego Jezus umarł?
 3. Skąd mogę mieć pewność co do swojej wiary?
 4. Dlaczego i jak się modlić?
 5. Dlaczego i jak czytać Biblię?
 6. W jaki sposób Bóg nas prowadzi?
 7. Kim jest Duch Święty?
 8. Co czyni Duch Święty?
 9. Jak zostać napełnionym Duchem Świętym? 
 10. Jak przeciwstawiać się złu?  
 11. Dlaczego i jak mówić innym o Jezusie? 
 12. Czy Bóg dziś uzdrawia? 
 13. Co z Kościołem ? 
 14. Jak najpełniej przeżyć życie 
 
Jeśli jesteś zainteresowany uczestnictwem, wszelkich informacji możesz zaczerpnąć pisząć na e-mail: alpha.olawa@gmail.com lub petrus@data.pl
 
Zapraszamy!
 
Więcej o Kursie Alpha na: polska.alpha.org