Aktualności Kancelaria Porządek nabożeństw Duszpasterze Ogłoszenia Grupy Kurs przedmałżeński Głos Apostołów Sakramenty Fotogaleria Bł. Bernard Lichtenberg O Oławie / o parafii Centrum Formacji Zapowiedzi przedślubne Warto przeczytać Kontakt Wirtualny spacer
Data ostatniej modyfikacji: 2014-11-18 19:38:48
                                                       SCHOLA DZIECIĘCA
parafii  św. Apostołów Piotra i Pawła w Oławie
 
Piosenka promująca najnowszą płytę zespołu.
Płytę można nabywać w kancelarii parafialnej w godzinach urzędowania.
Część dochodu przeznaczona jest na Zakład Opiekuńczo-Leczniczy im. bł. Jana Pawła II w Jaszkotlu.
 

Wywiad w Radiu Rodzina.
 
 

 
Schola dziecięca w parafii św. Apostołów Piotra i Pawła powstała w połowie roku 2009. Kilkuosobowa grupa w bardzo szybkim tempie przekształciła się silny, tętniący niekłamaną dziecięcą radością i zapałem zespół. Najlepszym dowodem tego jest śpiew dzieci, którego próbkę prezentujemy:
 
 
 
Skrzypce: Dominika Szyler, Natalia Skowron
Gitara:

 

Schola śpiewa w każdą niedzielę

na Mszy Świętej dla dzieci o godz. 11.30.

 Próby scholi odbywają się w środę w salce katechetycznej o godz. 17.00.

 

Dzień Dziecka Apostolskich Nutek
W tym roku to nasze Nutki niosły radość innym dzieciom z okazji obchodzonego 1 czerwca Dnia Dziecka. Wybrały się wraz z rodzicami i opiekunami do Jaszkotla, gdzie znajduje się Zakład Opiekuńczo – Leczniczy dla Dzieci im. Jana Pawła II prowadzony przez
Zgromadzenie Sióstr Maryi Niepokalanej, by tam swoim radosnym koncertowaniem wywołać uśmiech na twarzach podopiecznych. Nie mogło oczywiście zabraknąć wspólnej zabawy, a także mszy św. sprawowanej przez ks. Mateusza w intencji dzieci. Warto również podkreślić, iż Apostolskie Nutki przygotowywały się do tego wyjazdu już od dłuższego czasu. Rodzice i dzieci przez 3 miesiące przynosili do salki zabawki, ubrania, książeczki, tak by 31 maja móc zawieźć jak najwięcej darów. Była to już druga wizyta naszej scholi w Jaszkotlu, lecz zapewne nie ostatnia. Rozpoczęliśmy wspólną przygodę, która mamy nadzieję będzie się pięknie rozwijać.
 
 

 
Scholka w Jaszkotlu - 9.02.2013
 
Co takiego może dać dziecko drugiemu dziecku? Przede wszystkim radość i swoją obecność. Z takim samym darem Apostolskie Nutki pojechały do Zakładu Opiekuńczo Leczniczego dla dzieci w Jaszkotlu. Bardzo dużo można by mówić, ale lepiej zobaczyć samemu.
 
 

 Odpust w Starym Górniku - 16.09.2012
 
W niedzielne popołudnie, 16 września br., schola dziecięca ,,Apostolskie Nutki” swoim śpiewem uświetniła Mszę św. odpustową, połączoną z dziękczynieniem za tegoroczne plony w kościele filialnym naszej parafii, w Starym Górniku. Po uroczystej Eucharystii na dzieci, rodziców i opiekunów czekał słodki poczęstunek, a także zaproszenie do wspólnej zabawy na festynie. Podczas, gdy rodzice gościli się przy kawie i cieście, dzieci z ogromną radością bawiły się na placu zabaw, a także skakały na dmuchanym zamku.  Bardzo dziękujemy organizatorom za tak miłe przyjęcie. Mamy nadzieję, że wkrótce będziemy mogli kolejny raz odwiedzić  Stary Górnik!
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Sukces "Apostolskich Nutek" na festiwalu we Wrocławiu
22 paźdzeirnika 2011 r.
 
W sobotę, 22 października br., w dniu historycznego, pierwszego wspomnienia liturgicznego bł. Jana Pawła II,  "Apostolskie Nutki" - schola dziecięca z naszej parafii, wzięła udział w jubileuszowym XX Dziecięcym Festiwalu Piosenki Religijnej we Wrocławiu, organizowanym przez parafię salezjańską, pw.  Chrystusa Króla.
Scholoi akompaniował zespół muzyczny, w składzie: Radek Kościelski i Mikołaj Piotrowski - gitara, Ewa Ignatowicz - keyboard, Kasia Niebylska - instrumenty perkusyjne, Dominika Szyler i Natalia Skowron - skrzypce. Kierownictwo muzyczne nad całością sprawowała Malwina Niebylska. Zespół zaprezentował dwa utwory: "Tak to tak", Arki Noego oraz pieśń liturgiczną "Jeden Chleb".
To pierwszy wyjazd scholi pod kierownictwem muzycznym Malwiny Niebylskiej, która objęła tę funkcję raptem 3 tygodnie temu. Akompaniament muzyczny tworzyć będą Dominika i Natalia - skrzypce, Radek i Mikołaj - gitara, Ewa - keyboard, Kasia - djemba. Z Oławy wyruszyli już o godz. 7.00 rano, aby zarejestrować scholę, a następnie wziąć udział w Festiwalu. Zwieńczeniem tego wspaniałego przedsięwzięcia będzie koncert laureatów oraz gościa specjalnego, Kariny Kalczyńskiej. "Mamy wielką nadzieję, że nasz wspólny wyjazd będzie okazją do zacieśnienia relacji między nami - mówi Malwina Niebylska - a także pozwoli w dziecięcy, piękny sposób wychwalać Boga".
Schola powstała w połowie roku 2009, z inicjatywy ks. Tomasza Filinowicza, wikariusza naszej parafii w latach 2008 - 2011. Kilkuosobowa grupa w bardzo szybkim tempie przekształciła się silny, tętniący niekłamaną dziecięcą radością i zapałem zespół. Grupa wystepuje regularnie, podczas Mszy św. w kościele pw. śś. ap. Piotra i Pawła w Oławie, w każdą niedzeilę, o godz. 11.30.
"Apostolskie Nutki" koncertowały do tej pory w Wiązowie, w pamiętny dzień 11 kwietnia 2010 r., na XII Przeglądzie Piosenki Religijnej "Cecyliada 2010", w Dobroszycach (13,14 listopada 2010 r., podczas X Festiwalu Piosenki Religijnej "Damian dziś", we Wrocławiu na Księżu Małym, 7 maja br oraz na V Festiwalu Pieśni i Piosenki Religijnej „W Niebo Głosy”, odbywającym się w Wilkszynie koło Wrocławia, 13 sierpnia br.
Po dwóch latach pracy, w czerwcu 2011 r., schola nagrała swą pierwszą płytę, na której znalazło się 10 najczęściej wykonywanych utworów. Płyta została oficjalnie zaprezentowana podczas IV Festynu Na Skale, na oławskim stadionie, 26 czerwca, br. To właśnie z okazji nagrania płyty schola przyjęła nazwę "Apostolskie Nutki", zaproponowaną przez Kasię Lalą oraz Dominikę Kłodzińską.
Po odejściu z parafii ks. Tomasza Filinowicza, moredatora i kierownika muzycznego, za scholę odpowiedzialny jest ks. Krzysztof Tomczyk, a od października br. kierownictwo muzyczne sprawuje Malwina Niebylska.
  

FESTIWAL "DAMIAN DZIŚ"
7.05.2011r.
 
"Naszym miastem jest Oława,
tam jest głośna nasza sława.
We Wrocławiu pierwszy raz,
ale już najwyższy czas,
byście drodzy nas poznali,
razem z nami zaśpiewali"
 
Takimi słowami swój występ rozpoczęła nasza schola dziecięca podczas X Festiwalu Piosenki Religijnej "Damian dziś". Festiwal ten odbył się w sobotę 7 maja 2011 roku we Wrocławiu na Księżu Małym. Nasza schola zdobyła pierwsze miejsce. Radości nie było końca. Jury wyróżniło także najmłodszą uczestniczkę - trzyletnią Kasię Lalę, która ujęła publiczność swoim występem.  
 

 
WYCIECZKA DO BOBOLANDII
9.12.2010r.
 
Początek grudnia to czas niezwykle oczekiwany przez dzieci. Każdy maluch doskonale wie, że w tym okresie pojawia się św. Mikołaj. I nawet jeśli dzieci wiedzą, że to nie jakiś krasnal, lecz biskup z IV wieku, to dla nich i tak najważniejsze najczęściej są prezenty. Niełatwe więc zadanie staje przed rodzicami, którzy chcą sprostać marzeniom dzieci.
 
Zabrzmi to nieskromnie, ale nam się udało. W miniony czwartek z okazji św. Mikołaja postanowiliśmy (my tzn. ksiądz Tomasz i Rodzice dzieci ze scholi) zrobić niespodziankę uczestnikom scholi dziecięcej. Spotkaliśmy się jak zwykle o godz. 15.30, tyle tylko, że nie w salce katechetycznej, a w autobusie, który zawiózł nas do Bobolandii (w tym momencie spieszę z wyjaśnieniem, że wspomniana Bobolandia to znajdujący się we Wrocławiu park rozrywki rodzinnej). Tam po (nad wyraz krótkim) instruktażu księdza dzieci rozbiegły się po placu. Miały do dyspozycji szereg atrakcji rozmieszczonych na ponad 3000 m2.  Obok pięciopolowej trampoliny była zjeżdżalnia rolkowa, dalej tzw. dmuchańce, małpi gaj z armatkami do wojny na kulki, wulkan, z którego można było zjeżdżać „z górki na pazurki”, cymbergaj i wiele innych niespodzianek. Co dzieciom sprawiało najwięcej frajdy? Trudno powiedzieć. Może to, że ksiądz bawił się z nimi jak dziecko. Zresztą nie tylko ksiądz. Rodzice, choć dla nich przygotowane były stoliki w restauracji obok placu zabaw, nie wiele czasu tam spędzili. Pod pretekstem pilnowania dzieci, bądź też sprawdzenia bezpieczeństwa poszczególnych urządzeń, świetnie się bawili.
 
Czas w Bobolandii płynął sto razy szybciej niż na lekcjach w szkole. Dwie i pół godziny okazały się być niewystarczające, by zmęczyć nasze dzieci. Droga powrotna upłynęła więc pod znakiem radosnego śpiewu przy gitarowym akompaniamencie ks. Tomasza. Mam nadzieję, że na kolejną przemiłą zabawę nie będziemy musieli czekać do przyszłorocznego dnia św. Mikołaja.
 

 
XII Przegląd Piosenki Religijnej
CECYLIADA 2010
 
Dwa dni długiego weekendu, sobotę i niedzielę 13 i 14 listopada, dzieci ze scholi dziecięcej, działającej przy naszej parafii spędziły wycieczkowo i muzycznie. Ksiądz Tomasz Filinowicz, opiekun scholi, zorganizował swoim podopiecznym wyjazd do Dobroszyc na XII Przegląd Piosenki Religijnej "Cecyliada 2010".
 
Zaczęło się od wesołego i rozœpiewanego autobusu, potem oglądanie innych grup, aż po nie lada atrakcję - możliwość wystąpienia na prawdziwej scenie, w świetle kolorowych jupiterów i przed wypełnioną po brzegi widownią! Nasz 25-osobowy zespół był jednym z najliczniejszych i wyróżniał się chyba największym przedziałem wiekowym (od 4 do 14 lat). Dzieci zaprezentowały dwie piosenki, a swoim entuzjazmem, wesołością i nieodpartym urokiem zjednały publiczność.
 
 
Dzieciaki były zadowolone ze swojego występu, z pokonania tremy, a najbardziej z niespodzianki, jaka czekała je po powrocie do Oławy. Salka, w której co czwartek ćwiczą piosenki, zmieniała się bowiem w kino i to nie byle jakie. Ksiądz Tomek zaprosił wszystkich na film "Dzieci z Bullerbyn", a mamy i babcie przygotowały smaczny poczęstunek: domowe tosy i ciasta.
 
 
Wœród wielu zespołów, tworzonych przez niemal 300 młodych muzykantów, jury "Cecyliady" wytypowało po jednym zwycięzcy w każdej z trzech kategorii: schola dziecięca, schola młodzieżowa, wykonawca indywidualny i jednego zdobywcę Grand Prix, którym został zespół Deesis. Niestety nie zdobyliśmy pierwszego miejsca, ale ustąpiliśmy je bardzo sympatycznej scholce z Mirkowa, z którą wspólnie wyśpiewaliśmy ich piosenki podczas koncertu finałowego. Motto przeglądu: "Radujcie się w Panu i i cieszcie się, sprawiedliwi" naprawdę przyświecało tej imprezie i naszej wycieczce. Uczestnikom udało się uniknąć zaciętej rywalizacji i w radosnej atmosferze dzielić się piosenką, muzyką i usmiechem.
 
Co to jest Cecyliada?
 
Arek: Cecyliada to taki casting muzyczny. Polegał na tym, że każdy mógł zaœpiewać.
Dominika i Wiktoria: Cecyliada kojarzy się ze św. Cecylią - patroną muzyki religijnej.
Hania: To festiwal piosenki, podczas którego zaśpiewaliśmy "Oto jest dzień" i "Pioseneczkę" czyli "Weź do ręki swą gitarę".
Natalka: Spotkanie się dzieci, żeby zaprezentować swoje umiejętności śpiewania
Zosia: To taki konkurs na ładną piosenkę.
 
Dlaczego nie wygraliśmy?
 
Natalka: Bo nie zawsze się wygrywa.
Dominika: Po prostu inni byli od nas lepsi.
Klaudia: Nie trzeba się tym martwić, bo wygrana nie jest najważniejsza. Ważne jest, że dobrze się bawiliśmy - słuchaliśmy piosenek, które wygrały.
Hania: Trzeba się bardzo postarać. Inni wygrali, bo ładnie śpiewali.
Arek (podał swój sposób na sukces): Trzeba się weselić, czyli być radosnym, miłym, wesołym.
 
Co było naj...?
 
Melisa: Jak ksiądz Tomek uczył nas refrenu piosenek w językach: angielskim, niemieckim, rosyjskim, francuskim, włoskim. Tylko z czeskim mieliśmy problem!
Wiktoria: Zespół w białych koszulkach, ale oni się inaczej nazywali...
Natalka i Dominika: Wspólne śpiewanie. Najlepsze było w autobusie!
Karolina: Nie wiem, występ na scenie albo plac zabaw...
Paweł: Najlepszy był palc zabaw!
Monika: Było fajnie, bo była loteria fantowa.
Paulina i Klaudia: Film był fajny, dobre tosty i babeczki, a wycieczka mocno fajna.
Mamy Asia i Ewa: Można było mile i pożytecznie spędzić czas i się zintegrować. Przestaliśmy być obcymi sobie ludźmi, którzy tylko przyprowadzają dzieci na próby scholi. 
 
Anna Kuniniec (uszyła:)
Agnieszka Szyler (wyprasowała:)
 

 
 GOŚCINNE WYSTĘPY W WIĄZOWIE
11 kwietnia 2010r.
 
W niedzielę, 11 kwietnia, wielkanocną radość dzieciaki miały wyśpiewywać na gościnnych występach – podczas mszy świętej w parafii św. Mikołaja w Wiązowie. Ksiądz Tomasz zapowiedział wesołą wycieczkę z posmakiem artystycznych występów; przygotowano mini recital „jak to my pięknie gramy i Panu Bogu śpiewamy”, w którym każde dziecko miało swój ważny kawałek do wyrecytowania, zagrania, zaśpiewania, wyklaskania... Dzieci nie mogły się doczekać wyjazdu.
 
 
 
Tymczasem przyszło nam jechać w bardzo smutny dzień narodowej żałoby. Dzieci doskonale zrozumiały decyzję ks. Tomka: nie będzie wierszyków i recitalu, będzie oprawa mszy świętej. Autobus wypełniony dziećmi, rodzicami i dziadkami, podjechał pod zabytkowy kościół św. Mikołaja. Zebrani wierni w szczególnym skupieniu słuchali słów pieśni: „On daje siłę swemu ludowi...”. Tego dnia popisowe „Alleluja!” nie było tak entuzjastyczne i roztańczone jak w Niedzielę Wielkanocną, ale zabrzmiało mocno i czysto, ściskajac słuchaczy za serca.
 
Po mszy świętej zakończonej koronką do Miłosierdzia Bożego w intencji ofiar tragedii w Smoleńsku mali artyści wraz z opiekunami zostali przez księdza Józefa Jarmułę zaproszeni na słodki poczęstunek. Wszystkim pozostało po wyjeździe do Wiązowa miłe wspomnienie gościnnego przyjęcia naszej scholi oraz ufność, że śpiew w Wiązowie to początek licznych i udanych występów w przyszłości.
odpowiedzialni za grupę:
ks. Paweł Parafiniuk
Malwina Niebylska