Aktualności Kancelaria Porządek nabożeństw Duszpasterze Ogłoszenia Grupy Kurs przedmałżeński Głos Apostołów Sakramenty Fotogaleria Bł. Bernard Lichtenberg O Oławie / o parafii Centrum Formacji Zapowiedzi przedślubne Warto przeczytać Kontakt Wirtualny spacer
Warto przeczytać
Rada Prawna KEP ws. powrotu do pełnej komunii z Bogiem i Kościołem
Data dodania: 2015-08-08 17:29:06
 

W procedurze in vitro ceną urodzin jednego dziecka jest zanegowanie godności innych poczętych równocześnie dzieci, ponadto in vitro godzi  w nienaruszalność życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci. W specjalnym oświadczeniu Rada Prawna KEP, po uzgodnieniu z Prezydium Konferencji Episkopatu Polski, wyjaśnia konsekwencje na płaszczyźnie sakramentalnej, wynikające z głosowania i podpisania powyższej ustawy.

 

Więcej...
 
Milion euro od Papieża dla potrzebujących
Data dodania: 2015-07-22 20:30:10
 

Ponad milion euro zebrane w czasie wystawienia Całunu Turyńskiego zostanie przeznaczone na pomoc najuboższym i migrantom. Zadecydował o tym Papież Franciszek, gdy poinformowano go o wysokości ofiar złożonych przez pielgrzymów przed tą największą relikwią chrześcijaństwa. Pieniądze trafią do potrzebujących za pośrednictwem Caritas i organizacji Migrantes, a także innych stowarzyszeń kościelnych niosących na terenie archidiecezji turyńskiej pomoc najbardziej potrzebującym, zarówno Włochom, jak i migrantom. Takie rozdysponowanie złożonych przez pielgrzymów ofiar idzie w linii z programem duszpasterskim archidiecezji, nastawionym na wychodzenie do ubogich, chorych, samotnych i odrzuconych. Przykładem tego jest chociażby udostępnienie pomieszczeń pałacu arcybiskupiego na mieszkania dla grupy uchodźców. (RV 20150722)

 

 
Abp Gänswein: Nie można rozwodnikom składać obietnic bez pokrycia
Data dodania: 2015-07-22 20:25:43
 

Pasterze nie mogą ulegać ludzkim pochlebstwom czy medialnemu poklaskowi. Miarą dla nich jest Ewangelia, wiara, zdrowa nauka i tradycja. W ten sposób abp Georg Gänswein komentuje postawę niektórych biskupów, którzy, jak mówi, obiecują swym wiernym rzeczy niemożliwe do zrealizowania. Chodzi o synodalną debatę na temat  możliwości dopuszczenia rozwodników żyjących w powtórnych związkach do Komunii sakramentalnej.

 

Więcej...
 
Dzieci z in vitro to bomba genetyczna
Data dodania: 2015-06-06 08:03:29
 

Ks. dr hab. Piotr Kieniewicz MIC

 

 

Dlaczego sprzeciwiamy się in vitro? Bo tu chodzi "o życie, zdrowie, godność tych dzieci, które są poczęte techniką in vitro i o to, że ani życie, ani zdrowie, ani godność tych dzieci nie są w ogóle brane pod uwagę". 

Najpierw była burza po decyzji prof. Chazana, który odmówił aborcji dziecka z in vitro. Niedawno dyskusja toczyła się nad decyzją matki, która porzuciła dziecko z in vitro, gdy dowiedziała się, że jest chore, a do tego pomylono komórki podczas procedury. Czy kwestie związane z in vitro słusznie budzą tak skrajne emocje?


Więcej...
 
Zwierzchnik grekokatolików krytykuje dyplomację watykańską
Data dodania: 2015-05-09 07:31:28
 

Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego skrytykował ambiwalencję dyplomacji watykańskiej w sprawie wojny na Ukrainie. W rozmowie z francuskim dziennikiem „La Croix” abp Swiatosław Szewczuk poinformował, że zginęło tam już ponad 6 tys. ludzi, a półtora miliona opuściło swe domy, zaś w części kraju znajdującej się w rękach prorosyjskich separatystów wielu ludzi umiera z głodu. Duchowni ryzykują życie, by przekraczając linię frontu dostarczyć żywność potrzebującym.

Więcej...
 
USA: 25 proc. więcej nowych kapłanów
Data dodania: 2015-05-09 07:22:30
  

W 2015 r. w Stanach Zjednoczonych zostanie wyświęconych 595 nowych kapłanów, o ponad stu więcej niż przed rokiem. Oznacza to wzrost o ponad 25 proc. w stosunku do 2014 r., gdy było ich 477. To ważna wiadomość dla Kościoła w kraju, w którym co piąta parafia nie ma stałego duszpasterza.

Średni wiek nowych księży wynosi 31 lat - są oni nieco młodsi od święconych w ostatnich latach. Większość z nich od zawsze była katolikami, a 7 proc. to konwertyci. W przypadku 84 proc. oboje rodziców było katolikami, zaś 37 proc. ma w rodzinie księdza lub diakona stałego. Połowa uczęszczała do szkół katolickich, 80 proc. było ministrantami, a ponad połowa lektorami w czasie Mszy św. 70 proc. regularnie odmawiało różaniec jeszcze przed wstąpieniem do seminarium i uczestniczyło w adoracji eucharystycznej.

Niemal 70 proc. pochodzi z rodzin białych, mających swe korzenie w Europie, głównie we Włoszech i Irlandii, 14 proc. to Latynosi, a 10 proc. wywodzi się z Azji i wysp Pacyfiku. Uderzająca jest niewielka liczba nowych kapłanów o pochodzeniu środkowo- i południowoamerykańskim, gdyż wywodzi się stamtąd jedna trzecia katolików w USA, a za 40 lat będzie ich prawie 50 proc. (KAI, 150509)

 
Abp Kupny w 70. rocznicę zakończenia wojny: czy wyciągnęliśmy wnioski z historii?
Data dodania: 2015-05-09 07:14:57
 

Czy współczesna Europa wyciągnęła wnioski z II wojny światowej? – pytał abp Józef Kupny w kościele garnizonowym we Wrocławiu podczas Mszy św. sprawowanej w ramach obchodów 70. rocznicy zakończenia wojny. Hierarcha tłumaczył przy tym, że trudno dziś jednoznacznie odpowiedzieć na tak postawione pytanie, gdy za naszą granicą toczą się działania wojenne, giną niewinni ludzie, media pokazują jak człowiek poniża człowieka, a do tego próbuje się twierdzić, że to religia i wiara są źródłem przemocy.

Więcej...
 
Papież: przynośmy owoce przynależności do Chrystusa
Data dodania: 2015-05-04 06:47:12
 

Wszyscy razem jesteśmy wezwani, by przynosić owoce tej wspólnej przynależności do Chrystusa i Kościoła - powiedział Franciszek podczas modlitwy Regina Coeli w Watykanie, 3 maja br. Papież podkreślił, że ten kto jest zjednoczony z Jezusem, czyni wiele dobrego innym i społeczeństwu jako chrześcijanin.

„Jeśli ktoś jest wewnętrznie zjednoczony z Jezusem, to cieszy się darami Ducha Świętego, którymi - jak nam mówi święty Paweł - są ‘miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność, opanowanie’” – mówił papież. „Owoce tej głębokiej jedności z Jezusem są wspaniałe: cała nasza osoba zostaje przekształcona przez łaskę Ducha Świętego: dusza, inteligencja, wola, uczucia, a nawet ciało, ponieważ jesteśmy jednością ducha i ciała. Otrzymujemy nowy sposób istnienia, życie Chrystusa staje się także naszym: możemy myśleć tak, jak On, działać tak jak On, postrzegać świat i rzeczy oczami Jezusa. Dlatego możemy Jego sercem kochać naszych braci, począwszy od najuboższych i cierpiących, jak On to uczynił i w ten sposób nieść w świat owoce dobroci, miłości i pokoju”.


Więcej...
 
<< Strona 7 >>