Aktualności Kancelaria Porządek nabożeństw Duszpasterze Ogłoszenia Grupy Kurs przedmałżeński Głos Apostołów Sakramenty Fotogaleria Bł. Bernard Lichtenberg O Oławie / o parafii Centrum Formacji Zapowiedzi przedślubne Warto przeczytać Kontakt Wirtualny spacer
Warto przeczytać
Nowa kolonizacja Afryki
Data dodania: 2020-11-30 22:00:25
 

Kryzys wywołany przez pandemię koronawirusa nie osłabił wyprzedaży terenów uprawnych i złóż surowców mineralnych w Afryce. Wręcz przeciwnie, w ostatnich miesiącach proces ten uległ dodatkowemu przyśpieszeniu. W czasie pandemicznego kryzysu zawartych zostało ponad 2100 kontraktów, które dotyczą 79 mln hektarów ziemi.

Więcej...
 
Włochy: COVID-19 nie może odzierać z godności umierania
Data dodania: 2020-11-26 20:51:23
 
 

Podczas gdy z powodu nasilenia pandemii kolejne regiony Włoch stają się czerwonymi strefami, wiele organizacji szuka sposobu na to, by nie odzierać chorych na koronawirusa z godności umierania. Powstają pilotażowe projekty umożliwiające rodzinom pacjentów wejście na covidowe oddziały i towarzyszenie bliskim w ich ostatniej drodze.

Więcej...
 
Wenezuela: wyraźny wzrost powołań kapłańskich
Data dodania: 2020-11-19 00:36:49
 

Wenezuela cieszy się obecnie znacznym wzrostem powołań kapłańskich. Na roku propedeutycznym oraz na studiach z zakresu filozofii i teologii znajduje się ponad 800 alumnów. „Posługa promowania powołań kapłańskich przyniosła swoje owoce w naszym kraju” – podkreślają biskupi.

 

Więcej...
 
Rosja - muzułmanie i prawosławni przeciwni małżeństwom międzywyznaniowym
Data dodania: 2020-11-12 19:43:11
 

Muzułmanina może poślubić tylko ta niemuzułmanka, która uważa Jezusa nie za Boga, ale tylko za Jego wysłannika, na równi z Muhamadem, uznając istnienie jednego jedynego Boga i która wyrazi gotowość przestrzegania nauk Koranu. Dla dwojga tak bliskich sobie osób jak mąż i żona i trwałości ich związku ważne jest istnienie wspólnych wartości życiowych – uważa Rada Ulemów Rosyji. Niechęć do małżeństw mieszanych wyznaniowo wyrażają także duchowni prawosławni.


Więcej...
 
Kard. Sarah - teraz bardziej potrzeba kapłanów niż psychologów
Data dodania: 2020-05-22 08:12:06

Epidemia koronawirusa przypomniała Kościołowi o jego podstawowym zadaniu, jakim jest głoszenie wiary, słów życia wiecznego, które jako jedyne mogą pomóc światu zmierzyć się z rzeczywistością śmierci. Pisze o tym kard. Robert Sarah na łamach francuskiego dziennika Le Figaro.

 

Więcej...
 
Włochy: cud krwi św. Januarego nadzieją na ustanie pandemii
Data dodania: 2020-05-05 10:07:33
 
Wieczorem 2 maja 2020 r. po raz kolejny nastąpił „cud krwi św. Januarego”. Podczas Mszy św. bez udziału wiernych sprawowanej w katedrze w Neapolu, przez tamtejszego arcybiskupa, kard. Crescenzio Sepe, rozpuściła się zakrzepła krew męczennika. Szklana ampułka z wyschniętą krwią św. Januarego, na co dzień przechowywana w skarbcu diecezjalnym, była wystawiona na ołtarzu. Kard. Sepe powiedział, że jest to „znak nadziei” w trudnych czasach.

 

Więcej...
 
Narasta rasizm w Niemczech
Data dodania: 2020-04-21 08:33:54

 

     Diecezja Spira w Niemczech musiała odwołać z jednej z parafii w pobliżu Keiserslautern pochodzącego z Nigerii księdza, którego wielokrotnie atakowano i grożono mu śmiercią. „Krok ten był nieunikniony w trosce o ochronę i zdrowie kapłana” – oświadczył 17 kwietnia wikariusz generalny diecezji ks. Andreas Sturm. Wyjaśnił, że ks. Patrick Asomugha już w tych dniach opuści parafię, gdyż „byłoby nieodpowiedzialne narażanie go na dalsze niebezpieczeństwa”.

     

Więcej...
 
Kanada: czy hospicja staną się klinikami śmierci?
Data dodania: 2019-12-28 23:49:33
 

Decyzją władz Kanady warunkiem przetrwania hospicjów ma być zapewnienie możliwości przeprowadzania w nich także eutanazji. Placówki, które nie zgodzą się na zabijanie pacjentów będą musiały zakończyć działalność, ponieważ nie otrzymają dotacji ze środków publicznych.


Więcej...
 
Strona 1 >>