Aktualności Kancelaria Porządek nabożeństw Duszpasterze Ogłoszenia Grupy Kurs przedmałżeński Głos Apostołów Sakramenty Fotogaleria Bł. Bernard Lichtenberg O Oławie / o parafii Centrum Formacji Zapowiedzi przedślubne Warto przeczytać Kontakt Wirtualny spacer

XXIV Niedziela Zwykła - 2023-09-17
Data dodania: 2023-09-17

1. Dzisiejsza niedziela w sposób szczególny w Kościele jest poświęcona środkom społecznego przekazu. Siłę mediów podkreśla Katechizm Kościoła Katolickiego, zauważając ich wielki wpływ na przekaz informacji oraz rozwój kultury i kształcenie.

2. Dzisiaj przypada też rocznica napaści Związku Radzieckiego na Polskę w 1939 roku – w modlitwach pamiętajmy o wszystkich poległych w obronie naszej ojczyzny na Wschodzie.

3. W kalendarzu liturgicznym pod datą 18 września, to jest najbliższy poniedziałek, przypada święto Świętego Stanisława Kostki, patrona Polski, polskiej młodzieży i nowicjuszy. Święto to wpisuje się w obchody Tygodnia Wychowania i ukazuje nam postać młodzieńca zdecydowanego, który dążąc ku wyznaczonym sobie ideałom świętości życia, nie uległ niewłaściwym wpływom środowiska, w którym się obracał.

4. Natomiast w czwartek, 21 września, obchodzimy święto Świętego Mateusza Apostoła i Ewangelisty. Przez jego pośrednictwo módlmy się o to, abyśmy jak on, zajęci sobą i własnymi sprawami, dotknięci spojrzeniem Chrystusa, umieli pozostawić wszystko i pójść za Nim.

5. W przyszłą niedzielę, 24 września, będziemy obchodzili Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

6. Dziękujemy za ofiary i zakup cegiełek na wykonanie monstrancji św. Rodziny z liliami.

7. "Ogólnopolska akcja Szlachetna Paczka poszukuje wolontariuszy. Wolontariusze spotykają się z Rodzinami, które potrzebują wsparcia. Współpracują z Darczyńcą przygotowującym paczkę i dostarczają ją do potrzebującej Rodziny. Także w Oławie można zostać Wolontariuszem Paczki. Więcej informacji o możliwości zgłoszenia na stronie www.szlachetnapaczka.pl."

8. Do 1 października potrwają zapisy kandydatów do przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej. Przypominamy, że do tego sakramentu mogą przystąpić dzieci z naszej parafii z III kl. szkół podstawowych. Zapisów dokonują rodzice kancelarii parafialnej u ks. Adama w poniedziałki od godz. 10.00 do 11.00 oraz w środy od godz. 16.30 do 17.30. Przy zapisach należy przedstawić świadectwo z katechizacji z pierwszej i drugiej klasy, świadectwo chrztu jeśli dziecko było ochrzczone poza naszą parafią i zgodę księdza Proboszcza swojej parafii. W drugiej połowie października rozpoczną się spotkania formacyjne i nie będzie już możliwości dołączenia do grupy. Przy zapisach należy wpłacić 250 złotych na pamiątki oraz przygotowania związane z uroczystością. 

9. W tym tygodniu nie będzie zapisów do bierzmowania.

10. Przygotowanie do małżeństwa w naszej parafii rozpocznie się 30 września. Więcej szczegółów i zapisy na stronie parafii w zakładce: Kurs przedmałżeński.

W tym tygodniu patronujĄ nam:

Poniedziałek, 18 września – św. Stanisław Kostka (1550-1568), zakonnik ze zgromadzenia jezuitów, patron Polski, polskiej młodzieży i nowicjuszy (święto).

Środa, 20 września – św. św. Andrzej Kim Taegon (†1839), prezbiter koreański, który zginął podczas prześladowań chrześcijan; Paweł Chong Hasano, kleryk koreański, i Towarzysze, którzy ponieśli śmierć męczeńską pomiędzy 1839 a 1867 rokiem (wspomnienie obowiązkowe).

Czwartek, 21 września – św. Mateusz Apostoł i Ewangelista (†około 60), Pan Jezus dokonał w nim cudu nawrócenia i dla Niego porzucił nieuczciwe zajęcie w komorze celnej, stawszy się Chrystusowym uczniem i autorem jednej z Ewangelii (święto).

Sobota, 23 września – św. ojciec Pio z Pietrelciny (1887-1968), prezbiter, kapucyn, stygmatyk i mistyk, wielki czciciel Eucharystii i Matki Bożej (wspomnienie obowiązkowe).