Aktualności Kancelaria Porządek nabożeństw Duszpasterze Ogłoszenia Grupy Kurs przedmałżeński Głos Apostołów Sakramenty Fotogaleria Bł. Bernard Lichtenberg O Oławie / o parafii Centrum Formacji Zapowiedzi przedślubne Warto przeczytać Kontakt Wirtualny spacer
Data ostatniej modyfikacji: 2013-10-02 18:10:22
 

Bp Tomasik: czym się kierują osoby proszące o ślub?  

 

Do solidnego przygotowania się do małżeństwa zachęca młodych ludzi biskup Henryk Tomasik. Ordynariusz radomski odniósł się w ten sposób do danych Głównego Urzędu Statycznego, z którego wynika, że w 2012 roku na rozwód zdecydowało się prawie 400 małżeństw w Radomiu. - To tragedia, którą można uniknąć przez solidne przygotowanie się do małżeństwa - powiedział biskup Henryk Tomasik w swojej cotygodniowej audycji "Kwadrans dla Pasterza" na antenie Radia Plus Radom, 1 października 2013 r.

- W ciągu roku rozpada się 400 małżeństw, a to oznacza, że 800 osób przeżywa tragedią. Czy można było tego uniknąć? Myślę, że tak. Poprzez dobre przygotowanie do małżeństwa i sakramentu małżeństwa. Przygotowanie do małżeństwa to kształtowanie własnego charakteru tak, by móc poważnie wziąć odpowiedzialność za drugą osobę i tworzącą się rodzinę. Przygotowanie do sakramentu małżeństwa to pogłębianie wiary i ożywianie ducha modlitwy tak, by przeżyć sam ślub jako sakrament. Zawsze boję się, że osoby stojące przy ołtarzu bardziej kierują się tradycją, czy zwyczajem niż wiarą - powiedział biskup Tomasik.

Ordynariusz radomski skierował prośbę do osób, które przygotowują się do małżeństwa. - Trochę mamy żal do rodziców, którzy nie widzą potrzeby zachęcania swoich dzieci do włączenia się w przygotowanie do sakramentu małżeństwa. Często duszpasterze słyszą od młodych, że nie mają czasu. Jeśli potrafimy załatwić salę weselną na rok, czy dwa lata przed planowanym ślubem a nie ma czasu, aby więcej się pomodlić, czy włączyć się w parafialne czy dekanalne przygotowanie do ślubu to jest to przykre i świadczy, że Chrystus jest potrzebny na moment zawarcia związku małżeńskiego. Wydarzenie to trzeba przeżywać w duchu wiary - powiedział biskup Henryk Tomasik. (KAI, 131002)