Aktualności Kancelaria Porządek nabożeństw Duszpasterze Ogłoszenia Grupy Kurs przedmałżeński Głos Apostołów Sakramenty Fotogaleria Bł. Bernard Lichtenberg O Oławie / o parafii Centrum Formacji Zapowiedzi przedślubne Warto przeczytać Kontakt Wirtualny spacer
Data ostatniej modyfikacji: 2020-03-12 18:14:15

 

Taize - działalność zawieszona

 
 
PLAN SPOTKAŃ NA ROK .....
SALKA KATECHETYCZNA
GODZ. 20
 
najblizsze spotkania
 
 
 
 
 
Zapisy i kontakt:
 

EUROPEJSKIE SPOTKANIE MŁODYCH W ROTTERDAMIE
27.12.2010 - 1.01.2011
 
Od wielu już lat na przełomie grudnia i stycznia odbywa się Europejskie Spotkanie Młodych. Przed rokiem odbyło się ono w Polsce, w Poznaniu. Natomiast tegoroczne spotkanie miało miejsce w Rotterdamie. Zgromadziło ono około 30 tysięcy ludzi z Europy (a dodać trzeba, że byli także przedstawiciele innych kontynentów). Najliczniejszą grupę narodowościową stanowili Polacy (ok. 20% wszystkich uczestników), wśród których było 20 osób z Oławy i okolic.
 
Po ubiegłorocznym spotkaniu w Poznaniu postanowiliśmy, by w parafii śś. Apostołów Piotra i Pawła regularnie odbywała się modlitwa w duchu Taize. Po wakacjach zaś rozpoczęliśmy przygotowania do wyjazdu do Rotterdamu. Zebrała się grupa 20 osób, które pod duchową opieką ks. Tomasza Filinowicza i ks. Jarosława Czaplińskiego wyruszyły do Rotterdamu.
 
 
Tegoroczne spotkanie, choć w ogólnym zarysie niewiele różniło się od ubiegłorocznego, to jednak w szczegółach zaskakiwało. Pierwszym elementem godnym uwagi była bariera językowa. Ci, którzy słabo znali język angielski musieli wspomagać się słówkami z innych języków, machaniem rękami oraz mimiką twarzy. Niezwykle wesołe stawały się spotkania przy stole w domach rodzin, które nas gościły, gdy zasiadali przy nim ludzie 4 narodowości: Holendrzy, Litwini, Serbowie i Polacy.
 
Równie interesujące było poznawanie zwyczajów, panujących w Holandii. Część naszej oławskiej grupy mieszkała w Hardinxveld - miejscowości oddalonej o jakieś 30 km. od Rotterdamu. Oławianie zostali przyjęci przez protestancką parafię. Warto w tym miejscu dodać, że w tym kilkunastotysięcznym miasteczku było 17 różnych kościołów (parafii katolickiej jednak tam nie było). Holendrzy przyjęli nas bardzo serdecznie, choć ich gościnność różniła się od polskiej. Dla przykładu, gdy w wieczór sylwestrowy zasiedlśmy do uroczystej kolacji, tradycyjne holenderskie potrawy "burko" i "żurko" podano w garnkach, które ustawiono na środku stołu.
 
W czasie tych kilku dni w Rotterdamie niemal nieustannie płynęła modlitwa chrześcijan wyrażana bodaj we wszystkich europejskich językach. Nastrojowe i łagodne śpiewy kanonów, przeplatały się ze słowami Biblii, ciszą i rozważaniami br. Aloisa. Nie brakowało też radosnych międzynarodowych spotkań, którym towarzyszył młodzieńczy entuzjazm i pełne nadziei spojrzenie na przyszłość Kościoła.
 
Wróciliśmy do swoich zajęć, ale już oczekujemy kolejnego spotkania, które za rok ma się odbyć w Berlinie. Z myślą o tym podtrzymujemy zwyczaj comiesięcznych spotkań modlitewnych w duchu Taize. Najbliższe odbędzie się 16 stycznia o godz. 20 w salce katechetycznej.
 
 
 
 

EUROPEJSKIE SPOTKANIE MŁODYCH W POZNANIU
27.12.2009-2.01.2010
 
 
Przed rokiem Europejskie Spotkanie Młodych odbywało się w Poznaniu. Wśród kilku tysięcy młodych ludzi znalazła się także reprezentacja Oławy i okolic. Było nas około 15 osób. 
 
 
 
 
Poznańskie spotkanie w duchu Taize zaowocoawło pragnieniem, by w Oławie regularnie odbywały się spotkania modlitewne. Spotykaliśmy się więc regularnie w każdą trzecią niedzielę miesiąca na wspólnej modlitwie.
 
 
Pragniemy w tym roku stworzyć grupę, która będzie uczestniczyć w Spotkaniu w Rotterdamie.  
 
 
 
 
 
Osoba odpowiedzialna za grupę: