Aktualności Kancelaria Porządek nabożeństw Duszpasterze Ogłoszenia Grupy Kurs przedmałżeński Głos Apostołów Sakramenty Fotogaleria Bł. Bernard Lichtenberg O Oławie / o parafii Centrum Formacji Zapowiedzi przedślubne Warto przeczytać Kontakt Wirtualny spacer
Monstrancja Świętej Rodziny z liliami
Data dodania: 2023-08-11 13:09:25

Monstrancja Świętej Rodziny z liliami

Adoracja Najświętszego Sakramentu to uprzywilejowany sposób kontemplowania Oblicza Chrystusa z Maryją i w szkole Maryi…

W nazaretańskiej szkole każda rodzina uczy się, jak być kuźnią miłości, jedności i otwarcia na życie – (św. Jan Paweł II).

 Monstrancja Świętej Rodziny przedstawia postacie Maryi i św. Józefa skupione wokół Chrystusa Eucharystycznego. Inspiracja do ukazania postaci Matki Bożej zaczerpnięta została z Ikony Maryi Nieustającej Pomocy a także z nauczania św. Jana Pawła II , a w szczególności Jego encykliki Redeptoris  Mater i Ecclesia de eucharystia. Postać Maryi  została wykuta w srebrze starymi technikami złotniczymi, natomiast św. Józef został wykonany z przeźroczystego kryształu – symbolu czystości, gdyż „uczynił tak, jak mu polecił Anioł Pański, wziął swą Małżonkę do siebie” (Mt 1,24). To co uczynił było najczystszym „posłuszeństwem wiary” (2 Kor 10,5-6).

 Jego postać , choć wyraźnie widoczna, jest ukazana w sposób delikatny. Przedstawiony jest On tak jak pisze o nim Ewangelia. W Biblii nie ma zapisanego ani jednego słowa które wypowiedział by św. Józef a jednak wyraźnie widzimy, że jego życie było wypełnione  osobą Jezusa.  Św. Józef całkowicie oddał się swemu powołaniu którym była miłość i troska o Jezusa i Maryję. W swoim życiu zawsze stawiał Ich na pierwszym miejscu rezygnując z siebie.  W Ewangelii nie jest on osobą dominującą, podobnie jak w monstrancji ale jego obecność daje opiekę która staje się fundamentem bezpieczeństwa dla św. Rodziny.

Jak podkreślał św. Jan Paweł II – Rodzina jest pierwszą i podstawową komórką życia chrześcijańskiego.  W dzisiejszych czasach, gdzie rodzina jest tak bardzo atakowana, w sposób szczególny musimy ukazywać jej szczególną wartość.

 Paca nad tą monstrancją podobnie jak przy innych realizacjach wychodzących z naszej pracowni  jest bardziej pisana jak ikona niż wykonywana. Poprzedzona jest modlitwą , rozważaniem , dyskusją w naszym zespole projektowo – wykonawczym nad egzegezą i treścią jaka ma z niej płynąć. Jak pisał  Jan Paweł II w liście do artystów „kościół potrzebuje sztuki , a sztuka musi sprawiać aby rzeczywistość duchowa niewidzialna , Boża, stawała się postrzegalna , a nawet pociągająca” . Musi zatem wyrażać to co samo w sobie jest nie wyrażalne, przedkładając na język barw i kształtów to czego nie da się w sposób prosty opisać i objąć umysłem.

Taka jest rola sztuki i miejsca wystawienia Najświętszego Sakramentu abyśmy przez Jej piękno umieli dostrzec piękno samego Boga.  Choć Chrystus jest bezsprzecznie ten sam w prostej nawet  drewnianej monstrancji to jednak samo miejsce wystawienia Najświętszego Sakramentu powinno wprowadzać w zachwyt. Piękno pomaga w modlitwie bo Bóg jest piękny.  Wszystko co stworzył jest nie tylko dobre, ale i piękne. Jeśli tworzymy sztukę to musi być ona piękna ponieważ  pomaga ono w zjednoczeniu z Bogiem.

 Monstrancja wykonana zostanie w gdańskiej pracowni „Drapikowski Studio”, która w ramach działalności Stowarzyszenia  „Comunità Regina della Pace” realizuje apostolstwo modlitwy o pokój przed Najświętszym Sakramentem.

Aktywność ta wpisuje się w dzieło tworzenia na różnych kontynentach Centrów Modlitwy o Pokój – „12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju”. Równoległym działaniem jest powstawanie „Gwiazd na Płaszczu Matki Bożej”, czyli miejsc adoracji Najświętszego Sakramentu, w których trwa modlitwa o pokój w naszych rodzinach i w naszej społeczności.

 

 

Od wielu lat w naszej wspólnocie trwa całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu. Dzięki temu na początku lipca nasza parafia została zaproszona do Dzieła Gwiazd na Płaszczu Maryi, aby za wstawiennictwem Maryi Królowej Pokoju wypraszać dar pokoju pomiędzy narodami, w społeczeństwach, rodzinach i w każdym ludzkim sercu. Po spotkaniu z panem Mariuszem Drapikowskim - artystą z Gdańska naszym pragnieniem jest wykonanie monstrancji św. Rodziny z liliami. Wstępny projekt znajduje się na banerze przy wejściu głównym do kościoła. Ponieważ w tym roku po raz pierwszy cała rodzina zostanie wyniesiona na ołtarze i pierwszy raz zostanie beatyfikowane dziecko jeszcze nienarodzone, zapraszamy do włączenia się w realizację tego dzieła. Ofiary na monstrancję będziemy zbierać w I-niedzielę miesiąca,  osobiście w kancelarii, w zakrystii lub poprzez konto bankowe, można także nabyć specjalną cegiełkę – osoby, wspólnoty, rodziny,...mogą na małej karteczce napisać zawierzenie, prośbę, podziękowanie…, która zostanie umieszczona we wnętrzu monstrancji w specjalnej tulejce i pozostanie tam na zawsze. Koszt takiej cegiełki wynosi 1000 zł. Wszystkich darczyńców otaczamy naszą modlitwą.


Powrót do listy artykułów