Aktualności Kancelaria Porządek nabożeństw Duszpasterze Ogłoszenia Grupy Kurs przedmałżeński Głos Apostołów Sakramenty Fotogaleria Bł. Bernard Lichtenberg O Oławie / o parafii Centrum Formacji Warto przeczytać Kontakt Wirtualny spacer
Warto przeczytać
Seewald: krzyż z kardynałem Marxem
Data dodania: 2018-05-08 14:45:45
 
 
W Niemczech trwa debata na temat decyzji rządu Bawarii o zawieszeniu krzyży we wszystkich urzędach państwowych. Głos zabrał m. in. znany niemiecki publicysta Peter Seewald, biograf papieża Benedykta XVI. Na łamach katolickiego portalu internetowego kath.net skrytykował kard. Reinharda Marxa. Jego zdaniem decyzja bawarskich władz "wywołuje niepokoje i dzieli społeczeństwo”. "Czy kardynał z Monachium mówi jeszcze w imieniu niemieckich biskupów?" - pyta Seewald w felietonie pt. "Krzyż z kard. Marxem". Publikujemy felieton Petera Seewalda.
 
 
Więcej...
 
Malezja: sąd przeciw przymusowym nawróceniom nieletnich
Data dodania: 2018-02-02 09:45:33
 

Po 14 miesiącach dyskusji i debat Sąd Federalny Malezji – najwyższa w tym kraju instancja prawna – unieważnił 29 stycznia jednostronne nawrócenie na islam trójki dzieci kobiety hinduskiej. Sąd orzekł, że o zmianie religii osoby niepełnoletniej powinni decydować oboje rodzice. Wyrok ten ma wielkie znaczenie praktyczne w kraju, w którym islam jest oficjalnie religią państwową, choć wyznaje go jedynie nieco ponad 60 proc. miejscowych mieszkańców.

Więcej...
 
Oświadczenie Zarządu Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów
Data dodania: 2018-01-31 13:34:56
 

   „Apelujemy o współpracę Polski i Izraela, chrześcijan i Żydów. Tylko w ten sposób możemy przezwyciężyć jednostronne wyobrażenia” - napisał w swoim oświadczeniu Zarząd Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów odnosząc się do nowelizacji ustawy IPN przyjętej w ostatnich dniach przez Sejm RP.

     „Uważamy, że lepiej by było, żeby tej ustawy w proponowanym kształcie nie było. Grozi ona ograniczeniem swobody dyskusji. Może być rozumiana jako niedopuszczanie do mówienia o tym, że nie tylko Niemcy byli zagrożeniem dla Żydów. Lepiej również by było, gdyby w Izraelu i gdzie indziej nie odrzucano polskich prób odpierania działań, które mogą być rozumiane jako zrzucanie na Polaków odpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez innych” – napisali przewodniczący Rady: Stanisław Krajewski i Zbigniew Nosowski.

Za: KAI 18.01.30

 

Czytaj oświadczenie

 

 
Francja: parlamentarzyści nie mogą nosić symboli religijnych
Data dodania: 2018-01-31 10:17:07

 

Francuskie Zgromadzenie Narodowe zabroniło deputowanym noszenia rzucających się w oczy symboli religijnych. Zakaz zawarty jest w nowym dress code’dzie dla parlamentarzystów.

Został on wydany po tym, jak jeden z deputowanych przemawiał z parlamentarnej mównicy w koszulce piłkarskiej w czasie debaty o klubach amatorskich. Ubiór ma być od tej pory pod każdym względem neutralny, a opinie mogą być wyrażane jedynie słowami. Dlatego zabrania się „noszenia wszelkich rzucających się w oczy symboli religijnych, mundurów, logo czy reklam handlowych lub sloganów politycznych”.

Więcej...
 
Francja: kontrowersje ws. delegatów na spotkanie posynodalne
Data dodania: 2018-01-31 10:16:04
   
     Federacja Skautingu Europejskiego we Francji opublikowała oświadczenie, w którym wyraża swoje "zdumienie i brak zrozumienia" wobec wyboru delegatów młodzieży, którzy wezmą udział w marcowym spotkaniu młodych w Rzymie, poprzedzającym Synod Biskupów. Kontrowersje wzbudza pominięcie w gronie delegatów przedstawiciela Skautów Europy, a także wybór delegata reprezentującego Wiejski Ruch Młodzieży Chrześcijańskiej (MRJC) - organizację, której poglądy nt. ochrony życia są sprzeczne z nauką Kościoła.
Więcej...
 
Abp Gądecki- Schronienie nie zostanie udzielone temu, kto stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa
Data dodania: 2018-01-19 11:42:36
 

– Schronienie nie zostanie udzielone także temu, kto stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa. Państwa mają prawo do podjęcia działań przeciwko nielegalnej emigracji, przy poszanowaniu praw człowieka wszystkich obywateli – powiedział abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, podczas konferencji prasowej nt migrantów i uchodźcó w w Warszawie, 15 stycznia 2018 r.

Więcej...
 
Różaniec do wnętrza: Oczyszczenie Kościoła
Data dodania: 2018-01-19 11:26:09
 

      "Różaniec do wnętrza: Oczyszczenie Kościoła" jest inspirowany Różańcem do Granic, który miał miejsce w Polsce 7 października 2017, a także Różańcem na Wybrzeżu w Irlandii z 26 listopada.

     Jest to jednak Różaniec, który ma służyć oczyszczaniu wnętrz. Organizatorzy zwracają uwagę, że trzeba spojrzeć do wewnątrz, aby zobaczyć zarówno problem, jak i rozwiązanie. To Różaniec, który ma rozpalić Światło, które zostało przygaszone. I właśnie dlatego niemalże woła o święto Matki Boskiej Gromnicznej.

     2 lutego 2018 r., w dniu obchodów podwójnej uroczystości: Ofiarowania Jezusa w świątyni i Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny (zwanej także Gromniczną), w Stanach Zjednoczonych wierni zgromadzą się w swoich parafialnych kościołach, by odmówić Różaniec w intencji oczyszczenia Kościoła i triumfu światła Chrystusa nad wszelkim grzechem i błędem. 

 

Więcej...
 
Prawo narodu do rozróżnienia uchodźcy od imigranta ekonomicznego podkreśla ks. kard. Robert Sarah z Watykanu.
Data dodania: 2017-10-24 08:37:33
 

W czasie gdy Europa przeżywa ogromny kryzys tożsamości, a także ten związany z napływem imigrantów, przesłanie ks. kard. Saraha wypowiedziane 22.10.2017 r., na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, a dzień później w polskim Senacie to bardzo ważne słowa.


Więcej...
 
Strona 1 >>