Aktualności Kancelaria Porządek nabożeństw Duszpasterze Ogłoszenia Grupy Kurs przedmałżeński Głos Apostołów Sakramenty Fotogaleria Bł. Bernard Lichtenberg O Oławie / o parafii Centrum Formacji Warto przeczytać Kontakt Wirtualny spacer
Bp Nitkiewicz- musimy jednym głosem bronić praw chrześcijan
Data dodania: 2019-01-26 10:41:37
 

Mszy św. przewodniczył ks. Paweł Walczyński, proboszcz parafii. Bp Krzysztof Nitkiewicz zwracając się do zebranych podkreślał, że hasło tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan - „Dąż do sprawiedliwości”, dotyczy wszystkich dziedzin i miejsc ludzkiego życia, gdzie jej brakuje lub jest zagrożona. Hierarcha wskazywał, że łączy nas to, iż prawie ćwierć miliarda chrześcijan na całym świecie, należących do różnych Kościołów i wspólnot, doświadcza każdego dnia przemocy, upokorzeń oraz ograniczeń z powodu swojej wiary. - Są zabijani, grabieni, wypędzani z domów. Jednocześnie, w tzw. demokratycznym świecie, można niemal bezkarnie szydzić z Chrystusa, atakować Kościół, deptać chrześcijańskie świętości i tradycję. Wystarczy powołać się na niezależność instytucji kultury, na ekspresję artystyczną czy wolność słowa. To jest oczywista niesprawiedliwość, wobec której nie możemy pozostać obojętni, bez względu na to, czy mamy do czynienia z przemocą fizyczną, czy z mową nienawiści (bo ona w nas także uderza, i to jak), czy z subtelnymi ograniczeniami – mówił biskup. Ordynariusz zwrócił uwagę na to, że jako chrześcijanie nie jesteśmy naturalnie bez winy, stąd konieczność osobistego nawrócenia. Jednocześnie nie możemy odpowiadać kłamstwem na kłamstwo, przemocą na przemoc.

Podczas homilii ks. Wojciech Rudkowski odwołał się do ewangelicznego spotkania Jezusa i kobiety kananejskiej. Zwrócił uwagę na to, że Jezus Chrystus przychodzi do każdego z nas ze swoim przesłaniem miłości, która przekracza wszelkie możliwe bariery i przeciwności, ma baczenie na każdego z nas i której wystarczy dla każdego z nas. - Patrząc na roztoczony przed nami obraz możemy znaleźć sporo analogii do późniejszych relacji, jakie nastąpiły wewnątrz Kościoła. W wyniku sporów staliśmy się jak ci, przed którymi Pan Jezus poszedł na ziemie pogan, by znaleźć odpoczynek. By tam wśród tych, którzy Go nie uznają z definicji znaleźć odpoczynek od dyskusji na temat naszych obyczajów i obrzędów. Od klasycznej dyskusji na temat: moja racja jest wyższa ponad inne racje. Przy czym dyskusji, w której każda ze stron jest przekonana, iż Bóg stoi za nią, a nie za tą drugą – mówił kaznodzieja. Duchowny luterański podkreślał, że obecnie patrzymy już na siebie inaczej i coraz bardziej skłonni jesteśmy do wsłuchania się w cudze racje. - I mam nadzieję, nie wypychamy Pana Jezusa gdzieś na ziemię pogan. Mam też nadzieję, że nie powodujemy, że On sam chce od nas uciec. Słowem warto uczyć się z tej lekcji i podejmować zawsze dialog. Dialog, bowiem zbliża i ubogaca. A co najważniejsze, cieszy Ojca widzącego jak Jego ukochane dzieci rozmawiają, a nie kłócą się – podsumował ks. ks. Wojciech Rudkowski.

KAI 2019.01.25


Powrót do listy artykułów