Aktualności Kancelaria Porządek nabożeństw Duszpasterze Ogłoszenia Grupy Kurs przedmałżeński Głos Apostołów Sakramenty Fotogaleria Bł. Bernard Lichtenberg O Oławie / o parafii Centrum Formacji Warto przeczytać Kontakt Wirtualny spacer
Goście z Doliny, na Ukrainie
Data dodania: 2018-01-19 10:40:51
 

Związki Dolinian z naszym miastem sięgają roku 1945, kiedy to kilka rodzin, wypędzonych z ziemi rodzinnej, osiedliło się w Oławie. Sporo mieszkańców Doliny zamieszkało w Niemilu, Niemodlinie, Siechnicach i św. Katarzynie. To właśnie w kościele w św. Katarzynie schronienie znalazła łaskami słynąca kopia obrazu MB Częstochowskiej, zabrana wraz z wyposażeniem kościoła parafialnego w Dolinie.

Społeczność dawnych mieszkańców Doliny była na tyle zintegrowana, że bardzo szybko założyła Klub Przyjaciół Ziemi Dolińskiej, z siedzibą w Oławie. Na czele klubu stanął Jan Standio i Jakub Leśkiewicz. W roku 1996 Klub przeniósł swą siedzibę do Niemodlina.

Ksiądz K. Panasowiec jest proboszczem w Dolinie od 25 lat. Od wielu lat, wraz z grupą zapaleńców, organizuje pielgrzymki na Dolny Śląsk, aby pokłonić się Pani Jasnogórskiej w kościele w św. Katarzynie. Przy okazji odwiedzają swoich krajan w Siechnicach i Niemodlinie. Bywali też we Wrocławiu i w oławskiej parafii Miłosierdzia Bożego. Sami nie potrafią wyjaśnić, dlaczego od 20 lat nie zaglądali do naszej wspólnoty.

„Cieszę się, że się poznaliśmy – powiedział ks. Janusz Gorczyca do Proboszcza z Doliny. – Mam nadzieję, że uda się nam odświeżyć kontakt między naszymi parafiami”. Ks. J. Gorczyca zaprosił pielgrzymów z Doliny na przyszły rok nie tylko z wizytą, ale nawet z koncertem kolęd i jasełkami. Występ odbędzie się 15 stycznia 2019 r.


Powrót do listy artykułów