Aktualności Kancelaria Porządek nabożeństw Duszpasterze Ogłoszenia Grupy Kurs przedmałżeński Głos Apostołów Sakramenty Fotogaleria Bł. Bernard Lichtenberg O Oławie / o parafii Centrum Formacji Warto przeczytać Kontakt Wirtualny spacer
Zapraszamy na Koncert Wielkopostny
Data dodania: 2016-03-17 22:28:38

 

            Metropolita Hilarion - (imię świeckie: Grigorij Walerijewicz Alfiejew, ur. 24 lipca 1966 w Moskwie). Rosyjski biskup prawosławny, przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Stosunków Cerkiewnych Patriarchatu Moskiewskiego.

W 1984 ukończył średnią szkołę muzyczną im. Gnesinych w Moskwie w klasie kompozycji oraz w klasie skrzypiec. Od 1984 do 1986 odbył zasadniczą służbę wojskową. Po jej zakończeniu wstąpił jako nowicjusz do monasteru Świętego Ducha w Wilnie. W roku 1987 złożył wieczyste śluby zakonne otrzymując imię Hilarion. W 1991 roku ukończył moskiewskie seminarium duchowne. Rok później uzyskał w Moskiewskiej Akademii Duchownej tytuł kandydata nauk teologicznych. Przez dwa lata wykładał w moskiewskim seminarium i Akademii język grecki, teologię dogmatyczną, homiletykę oraz Nowy Testament. W latach 1992 -1993 był wykładowcą patrologii na Rosyjskim Prawosławnym Uniwersytecie św. Jana Teologa oraz Nowego Testamentu w Instytucie Teologicznym św. Tichona.

W latach 1993 -1995 kontynuował studia na uniwersytecie w Oxfordzie, gdzie obronił pracę doktorską z filozofii. Po powrocie do Rosji do 1997 wykładał patrologię w seminariach w Smoleńsku i Kałudze, zaś od 1996 służył dodatkowo w cerkwi św. Katarzyny w Moskwie. W 1999 otrzymał tytuł doktora nauk teologicznych w Instytucie św. Sergiusza w Paryżu. W roku 2002 w soborze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie miała miejsce jego chirotonia na biskupa kerczeńskiego, wikariusza eparchii surożskiej.

Jeszcze w tym samym roku przeniesiono go na stanowisko przedstawiciela Patriarchatu Moskiewskiego przy europejskich organizacjach międzynarodowych, nadając mu równocześnie tytuł biskupa podolskiego, wikariusza eparchii moskiewskiej. Od maja 2003 był biskupem wiedeńskim i austriackim oraz locum tenens eparchii budapeszteńskiej i węgierskiej.

W marcu 2009 został przewodniczącym Wydziału Zewnętrznych Stosunków Cerkiewnych, otrzymując tytuł biskupa wołokołamskiego, wikariusza eparchii moskiewskiej. W kwietniu 2009 otrzymał godność arcybiskupa, zaś w lutym 2010 - metropolity. Jest także proboszczem parafii przy cerkiew Ikony Matki Bożej „Wszystkich Strapionych Radość” w Moskwie.

Metropolita Hilarion jest doktorem honoris causa kilku renomowanych uczelni teologicznych i świeckich w Europie. Ma wielkie zasługi na polu ekumenizmu. Jest autorem kilkudziesięciu prac filozoficznych i teolgicznych oraz historii Kościoła. Włada kilkoma językami. Skomponował także utwory muzyczne o charakterze religijnym:

Liturgię św. Jana Chryzostoma na chór mieszany (2006).

Całonocne czuwanie (Wsienoszcznoje Bdienije) na solistów i chór mieszany (2006).

Pasję według św. Mateusza na solistów (sopran, mezzosopran, tenor, baryton, bas), chór mieszany i orkiestrę (2006).

Oratorium na Boże Narodzenie na solistów (chłopiec, sopran, baryton, bas), chór mieszany i orkiestrę symfoniczną (2007). Memento na orkiestrę symfoniczną (2007).

 Pieśń Wstępowania (2008).

Concerto Grosso (2009). Stabat Mater (2012).

 

 

 


Powrót do listy artykułów